Végezze el a következő máveleteket?


A következő feladatokban kérném a segítségeteket.


a) √(81y^10 )

b) √(2x^3 ) √(32x^5 )

c) √(27x^7 )÷√(3x^3 )


Azt tudom, hogy szorzásnál, osztásnál közös gyök alá tudom hozni, de az hat a négyzetre emelésre is vagy sem?

Tehát:


a) √(81y^10 )= 9y^10 ??


b) √(2x^3 ) √(32x^5 )= √(2x^3*32x^5) = √ (64x^8) = 8x^8 ??


c) √(27x^7 )÷√(3x^3 )= √(27x^7 ÷ 3x^3 ) = √(9x^10) = 3x^10 ??



2016. jan. 3. 06:14
 1/4 anonim ***** válasza:

Erről úgy tudsz megbizonyosodni, hogy az ismeretlenek helyére beírsz (megfelelő) számot; az elsőnél például ha y=2, akkor máris látod, hogy nem lesznek egyenlőek, ellenben ha az ismeretlenből is gyököt vontál volna, akkor már igaz lenne.


El kéne jutni arra a szintre, hogy a matematika nem varázslat, tehát semmi se "hat" semmire... A már tanult azonosságokból le lehet vezetni; ha tudod, hogy


(a*b)^2=a^2*b^2, akkor könnyedén le lehet azt is vezetni, hogy


gyök(a*b)=gyök(a)*gyök(b) (az egyszerűség kedvéért a és b nemnegatív valós). Bizonyítás: mindkét oldalt négyzetre emeljük (mindkét oldal nemnegatív, szóval nem gond), ekkor ezt kapjuk:


gyök(a*b)^2=(gyök(a)*gyök(b))^2


A bal oldal értéke definíció szerint a*b, a jobb oldal a fenti összefüggés alapján átírható: gyök(a)^2*gyök(b)^2=a*b, tehát a*b=a*b, ami igaz.


Egyébként az (a*b)^n tetszőleges n (valós) esetén igaz, és később tanulni fogjátok, hogy a gyökvonás hogyan írható át hatványalakba (1/2-edik hatvány), és akkor már egyértelműbb lesz, hogy miért igaz ugyanaz a szorzat hatványozására és gyökére.

2016. jan. 3. 06:29
 2/4 A kérdező kommentje:

Az n. gyök fogalmát még nem teljesen értem, de a levezetésem az jó?

Mi lenne a megoldás?

2016. jan. 3. 08:45
 3/4 anonim ***** válasza:
Milyen "levezetésed"?
2016. jan. 3. 15:58
 4/4 tatyesz ***** válasza:
2016. jan. 4. 08:13