Matematikában segítséget kérnék!? Nem tudom biztosan, hogy 11 1/9% az mennyi?


Feladat:A vörösréz súlyát 11 1/9%-kal, a horganyét 14 2/7%-kal találjuk kevesebbnek vízbe merítve, mint a levegőn mérve. Mennyi rezet és mennyi horganyt tartalmaz az a 240 N súlyú réz-horgany ötvözet, amelynek a vízben mért súlyvesztesége 28 8/9 N?

Egyenletbe állítottam fel, csak nem vagyok biztos, hogy jól. Nekem:0,11x+0,14x=240-28,8 és a végeredmény x=844,2 jött ki.

Előre is köszi a segítséget!


2010. márc. 24. 21:31
1 2
 11/14 anonim ***** válasza:

Pontosítok ismét :)))

Vagyis a kerekítési hibát beleszámítva az jó eredmény :)))


28 8/9 = 260/9


11 1/9 = 100/9

14 2/7 = 100/7

11 1/9 % = 1/9

14 2/7 % = 1/7


Vagyis a réz a saját súlyának 9-edét veszti el, a horgany meg a saját súlyának a 7-edét.


Legyen a réz súlya x, a horganyé y. (x+y=240)


Így az elvesztett súly:


x/9 + y/7 = 260/9


Mivel x+y=240, y=240-x, ezt beírjuk y helyére:


x/9 + (240-x)/7 = 260/9


Ezt megoldod, akkor kereken kijön hogy x=70N, y pedig 240-x=170N


Százalékban 70/240=29.17%

170/240=70.83%


Huhh. És ez végre egy jó megoldás :PPP

2010. márc. 25. 20:52
 12/14 anonim ***** válasza:

Kicsit amúgy soknak találom ezt a kétismeretlenes egyenletrendszeres feladatot 8.-ban :P

Biztos valami nagyon brutális suliba jársz.

2010. márc. 25. 20:53
 13/14 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen, hogy ennyit segítettetek. Az a jó az egészben, hogy még két ismeretlenes egyenletet nem is tanultunk, pláne nem ilyen összetett, szerintem nehéz feladatban. Ma megmondta a tanár a végeredményt, és mondta, hogy próbáljam még egyszer, hátha kijön. Holnap nem lesz matek, úgyhogy csak hétfőre kell. Hétvégén nekiülök még egyszer, remélem ennyi segítséggel már összejön. Köszi mindenkinek!
2010. márc. 25. 22:30
 14/14 A kérdező kommentje:

Utolsó válaszolónak nagyon köszönöm a sok segítséget, nagyon jól leírtad, és nekem is kijött, végre!!!

Nem kötözködni akarok, de nekem 29,16% jött ki. De tényleg nem azért írtam, nagyon köszönöm a sok fáradozást, és gratulálok a tudásodhoz.

2010. márc. 26. 23:54
1 2