Matematikában kérnék segítséget. Benéz valaki?


A helyzet az hogy sík hülye vagyok matekból,és össze kellene hoznom legalább egy 3-as dolgozatot,de a feladatokból jópárat nem értek.Segítene valaki felfogatni velem hogy hogyan is kell ezeket kiszámolni?


Egyszerűbb alakra hozás : Gyök alatt 2+ Gyök alatt 8

(jelölve : gyök : ^) 5 ^3 + ^75 -1/2-ed ^147


Teljes négyzetté alakítás : X a négyzeten -2x -3


illetve:Határozza meg az 5x négyzet -19x + p = 0 egyenletben p valós paraméter értékét úgy,hogy (A) az egyik gyök 3 legyen,(B) az egyenletnek két különböző gyöke legyen.


Elnézést hogy ennyit kérdezek,de nem tudom kilogikázni,és bizony a google sem a barátom már.


2011. máj. 25. 20:06
 1/4 anonim ***** válasza:

Miből gondolod, hogy ha én vagy bárki más leírja ezen feladatok megoldását (egyik sem különösebben bonyolult), akkor hirtelen elkezded 3-as szinten érteni a matekot. Inkább magántanárra lenne szükséged.


A ^ szokásos jelentése amúgy nem a gyök, hanem a hatvány.


Pl. (x-1)^2 = x^2 -2x +1 Ebből nem nehéz látni, hogy

x^2 - 2x - 3 = (x-1)^2 -4

Ha ez segített, annak örülök, de szerintem keress magántanárt, ha jobb szeretnél lenni.

2011. máj. 25. 20:36
 2/4 bongolo ***** válasza:

A gyökről most írtam egy másik kérdezőnek (ott köbgyökről volt szó), olvasd el azt:

http://www.gyakorikerdesek.hu/kozoktatas-tanfolyamok__hazife..


A lényeg, hogy érdemes először törzstényezőkre bontani a számot:

Pl: √8

8 = 2·2·2 = 2·2²

√(2·2²) = √2 · √2² = √2 · 2


Az első feladatod ezek után:

√2 + √8 = √2 + 2√2 = 3√2


A második feladatod, ha jól értem:

5√3 + √75 - 1/2·√147


Próbáld meg ezt magad megoldani hasonlóan, ha nem megy, szólj, hogy hol akadtál meg. Annyit már most segítek, hogy 147 osztható 3-mal.

2011. máj. 25. 21:48
 3/4 bongolo ***** válasza:

Teljes négyzetté alakítás:


Ez kicsit trükkös. Abból kell kiindulni, hogy

(a+b)² = a² + 2ab + b²

És első lépésként meg kell próbálni a kifejezést ehhez hasonló alakra hozni. Nem lesz pontosan ilyen, elég, ha csak az eleje (az első két tag) ugyanaz.

A te példád:

x²-2x-3

Ennek az eleje (vagyis az x²-2x) ugyanolyan, mint az (x-1)² eleje, ami x²-2x+1.


Az eleje:

x²-2x = x²-2x+1 - 1 = (x-1)² - 1

A teljes kifejezés ennél 3-mal kisebb:

x²-2x-3 = (x-1)² - 4


Ezt az utóbbi alakot hívjuk teljes négyzetnek.


Nem kérdezted, de rokon dolog a szorzattá alakítás is. Ahhoz először teljes négyzetté kell alakítani, aztán

a második lépéshez azt az összefüggést kell használni, hogy

a²-b² = (a+b)·(a-b)

Vagyis két négyzet különbségéből tudunk szorzatot csinálni. A teljes négyzetes alaknál az első négyzet már megvan, az abból kivont második tagot is négyzetként kell felírni. A te feladatodnál:


(x-1)² - 4 = (x-1)² - 2²


Ezt ha (x-1) => a, 2 => b helyettesítéssel képzeled el, pont azt kapod, mint pár sorral feljebb. Ezek szerint a szorzat így lesz:


(x-1)² - 2² = (x-1+2)·(x-1-2) = (x+1)·(x-3)


Csak akkor lehet szorzattá alakítani, ha a teljes négyzetté alakított alakban kivonás szerepel a két tag között. Ha a második tag nem négyzetszám, az nem gond, abból is lehet négyzetgyököt vonva négyzetes alakot csinálni, pl. egy másik példa:

(x-1)² - 5 = (x-1)² - (√5)²

a szorzattá alakítás eredménye pedig:

(x-1+√5)·(x-1-√5)

2011. máj. 25. 22:39
 4/4 bongolo ***** válasza:

Másodfokú egyenlet gyökei:


Ehhez tanuld meg a megoldóképletet:


Ha az egyenlet ilyen alakú:

ax²+bx+c =0

akkor tipikusan két megoldása van:

x12 = (-b ± √(b²-4ac))/(2a)


Ugyanez a képlet rendesebb tipográfiával:

[link]

és persze a könyvedben is megvan ugyanez. Ezt nagyon kell tudni.


Néhány dolgot könnyű kitalálni ebből a képletből:

- nincs megoldás, ha a négyzetgyök alatt negatív szám van

- egy megoldás van, ha a négyzetgyök alatti szám nulla

- ha két megoldás van, azok a -b/2a értékre szimmetrikusan vannak


A négyzetgyök alatti rész annyira fontos, hogy külön nevet is adtak neki: diszkrimináns. D-vel szokták jelölni.

D = b²-4ac


A példád:


5x² - 19x + p = 0


A b) kérdés az egyszerűbb: akkor van 2 külön gyök, ha a diszkrimináns pozitív:

D = 19²-20p > 0

Ebből p-re kijön, hogy milyen értékeknél lesz két különböző gyök. Oldd meg.


a) az egyik gyök 3:

Írd fel a megoldóképletet ezekkel a számokkal és a p-vel, és oldd meg arra, hogy x1 vagy x2 egyenlő 3-mal. Hogy melyikre kell megoldani, az attól függ, hogy -b/2a mennyi, kisebb vagy nagyobb-e, mint 3, hisz -b/2a-tól "jobbra" meg "balra" lesz a két megoldás. Remélem, sikerül megoldanod, ha nem, szólj.

2011. máj. 25. 23:11