Matematikában segítséget kérnék!? Nem tudom biztosan, hogy 11 1/9% az mennyi?


Feladat:A vörösréz súlyát 11 1/9%-kal, a horganyét 14 2/7%-kal találjuk kevesebbnek vízbe merítve, mint a levegőn mérve. Mennyi rezet és mennyi horganyt tartalmaz az a 240 N súlyú réz-horgany ötvözet, amelynek a vízben mért súlyvesztesége 28 8/9 N?

Egyenletbe állítottam fel, csak nem vagyok biztos, hogy jól. Nekem:0,11x+0,14x=240-28,8 és a végeredmény x=844,2 jött ki.

Előre is köszi a segítséget!


2010. márc. 24. 21:31
1 2
 1/14 anonim ***** válasza:
51%

A feladatot megoldani nem tudom, de pár hibát látok benne:-D

11 1/9=100/9=11,11111111

14 2/7= 100/7=14,285

28 8/9 = 260/9=28,888888

Mit jelöltél x-el? Szerintem kétismeretlenes lesz az egyenlet.

2010. márc. 24. 22:44
 2/14 anonim ***** válasza:

A súlyveszteség ugye arra utal, hogy mennyi az anyag sűrűsége. Az ötvözet súlyvesztése 240 N-ra 28 8/9 N, amit át kell számolni %-ba, hogy dolgozni tudjunk vele: 12,03%, de számold ki nyugodtan vegyes törtben, én nem vacakolok vele.

A kérdés, hogy mennyit kell venni a két anyagból, hogy az átlaguk 12,03 legyen. Vagyis képlettel, ahol az x a réz, y a horgany:


(11,11 x + 14,89 y)/(x+y) = 12,03 /// felszorzunk (x+y)-nal:


11,11 X + 14,89 y = 12,03 x + 12,03y /// rendezgetünk:


2,86 y = 0,92 x /// tovább rendezgetünk osztással, számok legyenek a bal oldalon, betűk a jobbon


2,86/0,92 = x/y



3,1 = x/y >>> ez magyarul azt jelenti, hogy 3,1-szer annyi kell az x-ből (azaz rézből), mint y-ból, azaz horganyból. Azaz 1 N súlyú horganyhoz 3,1 N súlyú rezet adunk, vagyis az alapegységünk 4,1 N. 240 N össz súlyú ötvözetben 240/4,1 = 58,5-ször ennyi cucc van, ami 58,5 N-nyi horganyt és a maradék 181,5 N-nyi rezet jelenti.


A kerekítések miatt az érték nem pontos, számold át vegyes törtekkel.

2010. márc. 24. 23:54
 3/14 anonim ***** válasza:
Bakker, 14,89-cel számoltam a 14,28 helyett. Így némileg változnak az araányok, kb 70 és 140 jön ki, de az elv helyes.
2010. márc. 24. 23:57
 4/14 anonim ***** válasza:

240-nek a 28.88888 a 12%-a. Vagyis az a kérdés, hogy súlyozottan átlagolva a két százalékértéket (11 1/9%-ot és 14 2/7%-ot), milyen arányokkal jön ki a 12%. Vegyük mondjuk egységnyinek a rezet. Akkor:

(11.11111 + x*14.2857)/2 = 12

Ahonnan x=0.9

Vagyis a réz és a horgany aránya 1/0.9 lesz.

240/1.9 = 126.31N

126.31N * 1 = 126.32N a réz súlya

126.31N * 0.9 = 113.68N a horgany súlya

Ezt még számold át kilóba talán.

2010. márc. 24. 23:58
 5/14 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen a gyors válaszokat. Még átrágom magam rajta, remélem sikerül megérteni. Nagyon bonyolultul tanuljuk, sajnos nem tudja a tanár elmagyarázni, sok gyereket nem érdekel.
2010. márc. 25. 00:08
 6/14 anonim ***** válasza:
Hanyadikos anyag ez?
2010. márc. 25. 00:17
 7/14 anonim ***** válasza:

én felnőtt vagyok, és fogalmam sincs, mi az a horgany.


tisztellek az igyekezetedért, hogy megpróbálod megoldani és meg is érteni a feladatot.

2010. márc. 25. 10:42
 8/14 A kérdező kommentje:
Ez 8. osztályos anyag, sajnos még nem értem teljesen. Ha minden igaz, 29,2% és 70,8%-nak kell kijönni. Még próbálkozom.
2010. márc. 25. 17:49
 9/14 anonim ***** válasza:

"Ha minden igaz, 29,2% és 70,8%-nak kell kijönni."


Ellenőrizd le:


240N * 0.292 = 70.08N benne a réz

240N * 0.708 = 169.92N benne a horgany


"A réz súlyát 11 1/9%-kal, a horganyét 14 2/7%-kal találjuk kevesebbnek vízbe merítve" Tehát:


70.08N * 0.111111 = 7.78666N

ennyivel találjuk kevesebbnek a rezet


169.92N * 0.142857 = 24.2742N

ennyivel meg a horganyt


Összeadva a kettőt 32.0609N jön ki, nem pedig 28 8/9 N mint ami meg van adva.


Vagyis totál nem annak kell kijönni amit mondasz.

2010. márc. 25. 20:05
 10/14 anonim ***** válasza:
Najó bocs, nem totál nem, de nem pont annyinak.
2010. márc. 25. 20:38
1 2