Jó a megoldás/gondolatmenet?


Egy karácsonyi kirakodóvásáron kabátokat árulnak, ahol minden másnap 15%-os leárazás van. Hétfőn egy kabát ára 22000 Ft. Mennyibe kerül ez a kabát szombaton? (ha közben a leárazási akció nem változik)


Szerintem a megoldás 5500 Ft, mivel 15+15+15+15+15=75% lesz szombatra. S 22000-75% (16500)= 5500. Jóra gondolok vagy számoljam újra?



2015. dec. 19. 00:27
 1/6 beata456 válasza:
35%

Szerintem így helyes:

22000-(22000*0.15*0.15*0.15)

Fejben nem megy mennyi ez, de a gondolat menet jó kell legyen.

Mivel minden másnap árazzák le ezért csak 3 15%os leárazás van:kedd, csütörtök, szombat.


De értelmezhető úgy is a feladat, hogy csak minden másnap van kedvezményes áron, tehát kedden, csütörtökön és szombaton 22000-(22000*0.15), míg a hét többi napján teljes árú.

2015. dec. 19. 00:58
 2/6 A kérdező kommentje:
Köszi! Akkor rosszul néztem. Utána nekem is az jutott eszembe ami neked, hogy kedd, csütörtök, szombat.
2015. dec. 19. 01:40
 3/6 anonim ***** válasza:

Ez így biztosan nem jó, 22000-t szorozgatva 0,15-ökkel egy egészen kicsit számot kapunk, konkrétan 74,25 forintnyi árengedményt ha levonjuk :)


Ha Hétfőn 22e a kabát, és kedden, csütörtökön illetve szombaton van az előző árából 15% akció akkor a megoldás 22000*0,85^3 ami =13510.75 Ft.

2015. dec. 19. 02:34
 4/6 anonim ***** válasza:

A második értelmezés szerint már jó amúgy.



Az első módszer viszont egynél több leárazás esetén baromi lassú, sokkal egyszerűbb szorozni ez esetben 0.85 harmadik hatványával mint mindig kiszámolni hogy konkrétan mennyi az akció, azt levonni az árból, majd a következő immár friss árnak megint kiszámolni mennyi a 15%-a, azt megint levonni és így tovább. Persze a felírás is hibádzik, de a gondolatmeneted ez lehetett.

2015. dec. 19. 02:47
 5/6 anonim ***** válasza:

Hétfőn a kabát ára: 22000 Ft

Kedden 22000*0,85=18700

Szerdán 18700

Csütörtökön 18700*0,85=15895

Pénteken 15895

Szombaton 15895*0,85=13511


Vagy, ha csak az eredeti árból van leárazás, akkor 18700 Ft.

2015. dec. 19. 15:00
 6/6 beata456 válasza:
Igazatok van, hajnal egykor még jó ötletnekntűnt, már látom, hogy az első tényleg hibás.
2016. jan. 6. 13:31