2015. dec. 17. 18:23
1/2 A kérdező kommentje:
SOS
2015. dec. 17. 18:29
2/2 anonim válasza:
Először is, kikötést írunk;
q>=0
Látható, hogy a bal oldal értéke legfeljebb 20, ezért a jobb oldalra is igaznak kell lennie:
20>=5-0,1Q -> 150<=Q
Tehát az egyenlőtlenség értelmezési tartománya: 0<=Q<=150
Ha ez megvan rendezhetjük az egyenletet:
15+0,1Q=gyök(Q) /négyzetre emelünk
225+3Q+0,01Q^2=Q
0,01Q^2+2Q+225=0
Érdemes 100-zal szorozni, hogy a főegyüttható 1 legyen:
Q^2+200Q+22500=0
Ezt a másodfokú egyenlet megoldóképletével kiszámolod, és megnézed, hogy melyik esik bele az értelmezési tartományba.