Valaki levezetné nekem ennek a feladatnak a megoldását eredménnyel együtt? Nagyon sürgős

Egy 3,2kg tömegű test súlyát az egyenlítőn állva rugós mérleggel mérjük. Hány N-al jelez kevesebbet a mérleg az északi sarkon mért értéknél? g=9.81m/s^2, a Föld sugara: 6378km

#Északi-sark #fizika egyenlítő
2015. dec. 15. 20:15
 1/5 bongolo ***** válasza:

Kell még lenni adatnak a feladatban.

- 9,81 m/s² a g értéke Budapesten.

- 6378 km a sugár az Egyenlítőnél.

Kellene még mondjuk a sugár Budapesten meg az Északi-sarkon.


Egyébként g=9,78 az Egyenlítőn és g=9,83 a sarkokon, de ez nem jön ki annyi adatból, amit megadtál.

2015. dec. 15. 20:59
 2/5 A kérdező kommentje:
Hát igen, nem én találtam ki a feladatot... nekem csak meg kellene csinálnom
2015. dec. 15. 21:46
 3/5 bongolo ***** válasza:

Ezekkel az adatokkal nem lehet megoldani. Ha tanár adta a feladatot, akkor ő tuti mondott még hozzá valami adatot. Ha nem tanár, akkor lehet, hogy nem mondott, de akkor vessetek magatokra.


Mindenesetre ha meglenne a három sugár, akkor ezt lehet csinálni:

Mivel g = G·M/R², ezért a három helyen ez van:

Budapesten: g₁ = G·M/R₁² = 9,81 m/s²

Egyenlítőn: g₂ = G·M/R₂² = g₁·R₁²/R₂² amit R1 és R2 ismeretében ki lehet számolni

Ugyanígy g₃ is az Északi sarkon...


Utána már csak m·g-ket kell számolni.

2015. dec. 15. 23:46
 4/5 anonim ***** válasza:

Mivel csak egy sugár van megadva, gyanítom, hogy a tanár arra akar kilyukadni, hogy az Egyenlítőnél a Föld forgása miatt jelen van a centrifugális erő, a sarkon pedig nincs.


A sugár és tengelyforgás ismeretében kiszámítható a centrifugális erő.

2015. dec. 16. 15:23
 5/5 bongolo ***** válasza:

#4, bizonyára igazad van.


t = 24*60*60 s

R=6378000 m

A kerületi sebesség: v = 2πR / t

a_cp = v²/R

F_cp = m · a_cp


Pont ennyivel kevesebb a test súlya a forgás miatt. Kérdező, számold ki.


(A Föld különböző sugarai miatt egyébként ennél több különbség adódik...)

2015. dec. 16. 21:03