Henger sebességének kiszámításához ért valaki?


Egy tömör henger legördül egy 2,5m magasságú lejtőről. Mekkora a tömegközéppontjának a sebessége (m/s) a lejtő alján?

g=9.81m/s^2



2015. dec. 15. 18:26
 1/1 bongolo ***** válasza:

h = 2.5 m

θ = m·r²/2 a tömör henger tehetetlenségi nyomatéka

(nem tudjuk sem a tömeget, sem a sugarat; reménykedünk, hogy kiesnek)


A henger kőzéppontja éppen h-val kerül lejjebb, amikor leér. Kezdetben helyzeti energiája van a hengernek:

E = m·g·h

A végén mozgási meg forgási:

E = 1/2·m·v² + 1/2·θ·ω²

ω = v/r → E = 1/2·m·v² + 1/2·(m·r²/2)·(v/r)² = 3/4·m·v²


Ebből már kijön.

2015. dec. 16. 00:29