Ezt a feladatot hogyan kell kiszámolni? (Fizika)

Egy kisebb szekrény tömege 12 kg. Azt tapasztaljuk, hogy 60 N nagyságú vízszintes irányú erő hatására a test éppen megmozdul, az egyenletes mozgatásához 35 N erő szükséges. Mekkora a tapadási és a csúszási súrlódási együttható értéke?

2015. dec. 10. 19:38
 1/4 anonim ***** válasza:

A II./2 pontot olvasd el itt.

[link]

2015. dec. 10. 20:46
 2/4 anonim ***** válasza:

Fts=nüt*Fny Fts a tapadási súrlódási erő, Fny (m*g=120N)pedig a nyomóerő, nűt a tapadási együttható, (rendesen írd le, ne így!)


Mekkora az Fts? Megválaszolja, hiszen 60N erőnél mozdul meg éppen a test, azaz addig nem, a 60N éppen a határ. Szóval:


Fts/Fny=nűts


60N/120N=nűts

nűts=0.5


A csúszáskor már más a helyzet, mert a csúszási együttható kisebb, mint a tapadási, látszik is, hogy akkor már csak 35N erő szükséges a mozgásban tartáshoz:


Fcs/Fny=nűcs

35N/120N=nűcs

nűcs=0,29166666


A feladat rávilágít például arra, hogy miért fontos az autókon a blokkolás gátló. Ha éppen a csúszás határon tartja a kerekeket, akkor még a tapadásból adódó maximális erővel tudja lassítani az autót, ami mindig nagyobb mint a csúszási. Röviden, ha csúszik a kerék akkor sokkal több lesz a fékút!

2015. dec. 11. 18:42
 3/4 A kérdező kommentje:
Köszönöm!
2015. dec. 12. 16:33
 4/4 anonim válasza:
Mi az, hogy nüt?
2021. jan. 15. 17:19