Hogyan kell kiszámolni ezt a matek feladatot? (cosinus tétel)


Az öcsémnek volt egy feladata a sulijában, amit segítenék megoldani, de a megoldoprogram helytelen válasznak nyilvánítja az én számításomat. Nem tudom mit rontok el.

Adott egy háromszög:

c=18

b=12

m=?

T=?

Itt egy kép róla

[link]


Azt elfelejtettem beleírni a képbe, hogy a c és a b oldal által közbezárt szög 27 fokos.

Ez azt jelenti, hogyha csinálunk m magassággal egy derékszögű háromszöget, amely ekkor nyilvánvalóan az "a" oldal lesz, és "b" oldal pedig "c" oldal akkor:

a/c=sin alfa (már bocs, hogy így írom az alfát)


Ez az alfa szög a 27 fokos szög, tehát:

a/c= si n27 fok

tehát a, vagyis az eredeti háromszögben az m:

a=12*sin27fok=0,4115*12=4,938


így tehát 44,443


Mit számoltam el? Vagy jó?



2015. nov. 16. 22:04
 1/2 anonim ***** válasza:

Az mbc derékszögű háromszögben ismert a b átfogó és az m oldallal szemközti α szög, ezért itt lehet felírni a szinusz definícióját:

sin α = m/b,

m = b*sin α ≈ 5,447885997

(Csak azért ilyen sok tizedesjegyre, hogy ne legyen nagy a kerekítési hiba.)


Ebből

T = c*m/2 = c*b/2*sin α ≈ 49,03097397.


Úgy nagyjából jónak tűnik, amire gondolsz, de valamit elszámolsz. Szerintem fok (° v D v d) helyett gradiánra (grad v g v G) van állítva a számológéped.


Másrészt mikor írsz, akkor lehetőség szerint ne jelölj különböző dolgokat ugyanazzal a betűvel. (Például a háromszög oldalát és magasságát is m-mel.) Meg ennek semmi köze nem volt a koszinusztételhez.

2015. nov. 16. 22:17
 2/2 A kérdező kommentje:
Igazad volt, köszönöm szépen! El volt állítva a számológépem. :D
2015. nov. 16. 22:27