Egy egyszerű pitagorasznak látszott. Miért ez a megoldás?


Sziasztok, a feladat maga picit összetettebb (forgás kúp), azzal nem is lenne baj, de a metszetábrából készített derékszögű háromszögre felírt pitagorasz tétel megoldás menetében van egy lépés amit nem értek.


Ha tudom ide mellékelem az ábrát:

[link]


Adott egy háromszög, aminek az egyik befogója "5*√3" a másik "r" az átfogó "a", ami egyenlő "2*r"-el.

Azaz: "aˇ2=rˇ2+(5*√3)ˇ2"

A képen látható, hogy az "a" helyére való behelyettesítésnél "4rˇ2=rˇ2+(5*√3)ˇ2" lesz. De miért? Nem értem, hogy miért "4rˇ2", amikor az "a"="2r". Azaz, az én logikám szerint az "aˇ2" helyére "2rˇ2" -nek kéne jönnie.


Köszönöm szépen előre is a segítséget, további nagyon szép napot mindenkinek!



2015. dec. 8. 23:57
 1/2 anonim ***** válasza:
100%

mert a hatvány azt jelenti hogy hányszor szorzod önmagával. mivel itt ez 2, ezért csak simán önmagával szorzod. tehát a^2=a*a. mivel a=2r, ezért ez (2r)*(2r) lesz, ami akárhogy is nézem 4r^2

btw ez továbbra is egy egyszerű pitagorasz :D

2015. dec. 9. 01:02
 2/2 A kérdező kommentje:

Húú emberek, nagy fáradt lehettem. Ma reggel erre keltem, hogy Heuráka! "Mit nem értettem ezen?!" Kicsit szégyenlem is magam őszintén szólva.


Köszönöm szépen azért a gyors segítséget!

2015. dec. 9. 08:13