Fizika 9. osztály egyenletes körmozgás. SOS! Holnapra kéne. Ötlet?


Holnap írunk fizikából, de nem nagyon értem.


Egy kis magyarázatot szeretnék kérni :)


Itt van 2 feladat:


1. Egy körpályán mozgó test 2 másodperc alatt, 5 méter hosszúságú félkörívet fut be állandó gyorsasági sebességgel. Mekkora a kerületi sebessége, anticipációs gyorsulás, és a szögsebesség?


2. Egy test 12 m/s állandó nagyságu sebességgel mozog egyenletes körpályán, amelynek sugara 20 méter. Mennyi a gyorsulása? Mennyi idő alatt tesz meg 300 métert?


Erőle is köszönöm!



#fizika #9. osztály #egyenles körmozgás
2015. dec. 8. 18:03
 1/1 bongolo ***** válasza:

1.

Ha 2 másodperc alatt 5 métert tesz meg, akkor a kerületi sebessége v = 5m / 2s = 2.5 m/s

Ha ez az 5 méter a félkörív, akkor 5 m = r·π → r = 5/π m


A többi csak képlet, amit be kell magolni:

szögsebesség: ω = v / r

centripetális gyorsulás: a_cp = v² / r


(az az anticipációs dolog remélem csak elírás volt...)


2.

r = 20 m

v = 12 m.s


A gyorsulása: a_cp = v² / r

Mennyi idő kell az úthoz: s = v · t → t = s / v

2015. dec. 8. 21:52