Fizikából valaki segítene az egyenletes körmozgásban?

Fizikában az "n" és az "f" között mi a különbség? Mind kettő a fordulatszámot jelöli. Barátnőm szerint a kettő két különböző dolognak a képlete az egyik a fordulatszám a másik a fordulatok száma. De az internet pedig a kettőt egynek veszi. Akkor most mi van?:( Holnap írok belőle és totál össze vagyok zavarodva...

2014. nov. 24. 20:07
 1/4 anonim ***** válasza:

n a fordulatszám

f a frekvencia


számértékben és mértékegységben megegyeznek azonban a frekvencia szerintem tágabb fogalom mint a fordulatszám.


A frekvenciát egyéb alternáló mozgások (pl egyenesvonalú) esetén is használják. De körmozgásesetén ugyanaz

2014. nov. 24. 20:16
 2/4 anonim ***** válasza:

sőt a frekvenciát a mozgásokon túlmenően egyéb ismétlődő jelenségek mérésére is használják. Pl. TVk képfrissítési frekvenciája stb.


Remélem nem zavartalak nagyon össze

2014. nov. 24. 20:19
 3/4 anonim ***** válasza:

n a fordulatok száma, úgy általában, mértékegysége nincs

f a frekvencia, más néven fordulatszám, mértékegysége 1 1/s = 1 Hz.


Példa

Egy körhinta 1 perc alatt 22 fordulatot tesz. Mennyi a frekvenciája?


n = 22, a fordulatok száma

t = 1 perc = 60 s

------


f = n/t = 22/60 = 0,367 Hz

2014. nov. 24. 20:21
 4/4 anonim ***** válasza:

f: frekvencia

n: fordulatszám


ahogy már elmondták. A kettő egy és ugyan az. A fordulatszám az adott idő alatt megtett fordulatok száma. A frekvencia is ezt jelenti, csak az tágabb fogalom. A frekvencia rezgőmozgásoknál használatos, azaz az adott időegység alatt bekövetkező ismétlődések számát jelenti. Az egyenletes körmozgás egyenesre vonatkoztatott vetülete harmonikus rezgőmozgás, így a frekvenciát is használhatjuk. Képzelj el egy kör mentén mozgó testet. Most nézd ezt a kört oldalról. Akkor a testből csak annyit lársz, hogy fel-alá megy, tehát te rezgőmozgást látsz. De amíg a test megtesz egy teljes rezgést, addig egy teljes fordulatot is megtett szemből nézve. Így a fordulatszám, és a frekvencia egy és ugyan az, csak más nézőpontból vizsgáljuk őket.


A képletek nem ütik egymást, mind a kettő az időreciproknak (1/T) felel meg.

2014. nov. 24. 20:22