Valaki megmondaná, hogy miért van ez? Fizika 7. osztály.


Az ókori elbeszélések szerint Szirakuza királya aranyat adott az ötvösöknek,hogy készítsenek belőle koronát. A kész korona szép volt,de más volt a színe,mint az odaadott aranynak. A király a korona beolvasztása nélkül szerette volna megtudni,hogy becsapták-e az ötvösök. Arkhimédészhez fordult segítségére,aki megoldotta a kérdést.

*********************************************************

A kérdés az,hogy miért "fakult" ki a korona.

Nagyon megköszönném,ha valaki elmondaná...


2010. márc. 22. 17:01
 1/8 A kérdező kommentje:
*segítségért
2010. márc. 22. 17:02
 2/8 anonim ***** válasza:
0%
A fizika egy hazugság, ne probáld megérteni.. Tanuld és kész:D
2010. márc. 22. 17:10
 3/8 A kérdező kommentje:
Na te nagy segítség voltál.
2010. márc. 22. 17:12
 4/8 anonim ***** válasza:
80%

Így elsőre Arkhimédész a fajsúllyal foglalkozhatott, de az ötvösmunkához nem értek, az olvasztásból is következhetett a fakulás vagy praktikai oka volt a "higításnak".

Gúglizz rá "Szirakusza király koronája"-ra, van ilyen feladat is, konkrét adatokkal.

2010. márc. 22. 17:14
 5/8 A kérdező kommentje:

Meg is van. A koronát az aranyműves, színarany helyett arany és ezüst ötvözetéből készítette. Arkhimédesz megmérte a korona súlyát, s azt a levegőn 20 font, vízbe merítve 18,75 font súlyúnak találta. Magyarul Szirakuza királyt átverték.


Köszönöm szépen,kedves 2. válaszoló!

2010. márc. 22. 17:24
 6/8 anonim ***** válasza:
A folyadékba mártott testre ható Felhajtó erő megegyezik a test által kiszorított folyadék súlyával.Ez Arkhimédész törvénye;)
2010. ápr. 15. 18:59
 7/8 anonim ***** válasza:

A szírakuzai király számára a koronát az aranyműves színarany helyett arany és ezüst ötvözetéből készítette. Arkhimedesz megmérte a koronát, s azt a levegőn 20 font, vízben 18,75 font súlyúnak találta. Az arany sűrűsége 19,3-szorosa, az ezüsté 10,5-szöröse a víz sűrűségének.


víz sűrűsége: x, aranyé: 19,3x, az ezüsté 10,5x


korona súlya levegőben: m*g vízben: m*g-felhajtóerő= m*g*sűr(víz)*V*g


a korona tömege:m ez összeáll az arany mA és az ezüst mE tömegéből

a korona térfogata:V ez összeáll az arany VA és az ezüst VE térfogatából


ha ezt most behelyettesítjük a súlyokkal foglalkozó mondatba és hozzáadjuk a 20 és 18,75 fontot:


m*g=[sűr(arany)*VA+sűr(ezüst)*VE]*g=20

m*g-sűr(víz)*V*g=[sűr(arany)*VA+sűr(ezüst)*VE]*g-sűr(víz)*(VA+VE)*g=18,75


a második egyenletet elosztjuk az elsővel, és egyszerűsítünk "g"-vel,:


sűr(arany)*VA+sűr(ezüst)*VE-sűr(víz)*(VA+VE) / sűr(arany)*VA+sűr(ezüst)*VE = 18,75/20


beszorozva a nevezővel:

18,3*VA+9,5VE=18,09VA+9,84VE


0,21/0,34=VE/VA


ezüst tömege: sűr(ezüst)*VE=10,5x*0,21 osztva

arany tömege: sűr(arany)*VA=19,3x*0,34 =

2,205/6,562


ezüst:arany=2,205:6,562


ezüst: 2,205/(2,205+6,562)*100=25,15%

arany: 6,562/(2,205+6,562)*100=74,85%


tehát a korona csak 74,85% aranyat tartalmazott és 25,25% ezüstöt, így kevésbé ragyogott

2010. ápr. 17. 17:48
 8/8 anonim válasza:
Nagyon köszönöm többek között a kérdezőnek, de a válaszolóknak is a sok fáradalmat. Lehet, hogy kapok egy ötöst fizikából :P Köszönöm még egyszer
2011. febr. 15. 18:52