Feladat:
Melyik az az elágazó láncú telített szénhidrogén, amelynek 3 mólját elégetve 294dm^3 standerdállapotú szén-dioxid-gáz keletkezik? Írd fel az égés egyenletét!
2011. okt. 26. 17:23
1/2 anonim válasza:
Szia! A standard állapotról tudjuk, hogy abban minden gáz 1 mólja 24,5 dm^3, vagyis ennyi a gázok MOLÁRIS TÉRFOGATA (Vm-je) 25°C-on, és légköri nyomáson. Ha itt 294 dm^3 keletkezik, akkor ez: n=V/Vm=294 dm^3 / (24,5 dm^3/mol) = 12 mol. De mivel ez 3 mol szénhidrogén (továbbiakban csak CH) elégetésével keletkezett, ezért 1 mol CH-ben csak 12/3=4 mol szén van. A széntartalom meg azért egyezik meg a szén-dioxid anyagmennyiségével, mert 1 CO2 molekulában 1 C atom van. Ha kettő lenne, akkor szorozni kellene kettővel. A 4 szénatomos telített szénhidrogén pedig a bután, illetve ha elágazó szénláncú, akkor az izobután. Ennek 3 szénatomja van láncszerűen egymás után, és a középsőhöz kapcsolódik még egy oldalra. És persze hidrogének is, az elágazási ponthoz csak 1 (mert ott a szénatom 4 vegyértéke közül 3-mal a szomszédos szénatomokhoz kapcsolódik, tehát a hidrogénre már csak 1 marad), míg a többi szénatomokhoz 3 hidrogén kapcsolódik, mivel azok csak 1 szén atommal kapcsolódnak (az előbb említett középsővel). Tehát összesen 3*3+1=10 hidrogénatomot tartalmaz a molekula, vagyis az összegképlete: C4H10. Az égésének egyenlete pedig: 2 C4H10 + 13 O2 -> 8 CO2 + 10 H2O. (Ugye azért kell megduplázni az egyenletet, mert különben 5 víz jönne ki a végére, és akkor az oxigének száma páratlan lenne, és 13 helyett törtszámot 13/2=6,5-öt kéne odaírni, amit nem szoktunk szeretni.)
2/2 A kérdező kommentje:
Köszi! :)
2011. okt. 27. 06:31