Valaki segítene téglatest, kocka él, felszín, térfogat számításban?


1. Mekkora az éle annak a vörösréz kockának amelynek sűrűsége 8,8 km/dm³, tömege pedig 5kg?


2. Egy téglatest térfogata 5856cm³, éleinek aránya 3:4:5. Mekkorák az élei?


3.Egy téglatest élei 4,2dm, 3,6dm 2,8dm. Mekkora a testátlója felszíne és térfogata?


4.Egy téglatest felszíne 1400 cm², éleinek aránya 2:3:4. Mekkorák az élei?



2015. dec. 6. 12:47
 1/5 anonim ***** válasza:

1. Tudjuk, hogy sűrűség=tömeg/térfogat, és ha x a térfogat, akkor felírhatjuk ezt:


8,8=5/x, erre x=5/8,8=25/44 dm^3


A kocka térfogata a*a*a=a^3, tehát


a^3=25/44, erre a=köbgyök(25/44) dm, ezt igény szerint lehet kerekíteni.


2. Legyen a téglatest három éle 3x, 4x és 5x, ekkor a térfogata:


3x*4x*5x=5856


60(x^3)=5856


x^3=97,6


x=köbgyök(97,6) cm, tehát a téglatest 3 éle:


3*köbgyök(97,6) cm, 4*köbgyök(97,6) cm, 5*köbgyök(97,6) cm.


3. A felszín és térfogat a képletekből kiszámolható. A testátlóhoz azt kell tudni, hogy az a;b;c oldalélű téglatest testátlójának hossza gyök(a^2+b^2+c^2) (olyan, mint a Pitagorasz-tétel, és igazából 2 Pitagorasz-tétel használatából jön ez ki). Tehát a testátló hossza:


gyök((4,2)^2+(3,6)^2+(2,8)^2)=gyök(38,44) dm=6,2 dm.


4. Ezt ugyanúgy kell csinálni, mint a 2-es esetében, csak nem a térfogatképletbe helyettesítesz be, hanem a felszínképletbe.

2015. dec. 6. 13:17
 2/5 A kérdező kommentje:

Nagyon köszönöm! Tehát a 4.-ben 2(2x*3x+2x*4x+3x*4x)=2(6x+8x+12x)=52x³

52x³=1400

x³=26,92

x=³√26,92


a=2*³√26,92 b=3*³√26,92 c=4*³√26,92


Ez így jó?

2015. dec. 6. 16:32
 3/5 anonim ***** válasza:
Nem, nem jó... Szorzásnál változik a hatvány és nem szorzásnál... Tehát 2x*3x nem 6x, hanem 6x^2 (a többinél ugyanígy), és 6x+8x+12x értéke nem 26x^3, hanem 26x. Ennek sürgősen nézz utána, mert nagyon fontos.
2015. dec. 6. 17:13
 4/5 anonim ***** válasza:
*szorzásnál és nem összeadásnál
2015. dec. 6. 17:13
 5/5 A kérdező kommentje:
Értem, köszönöm szépen a segítséget
2015. dec. 6. 21:26