Valószínűségszámítás! Valaki megtudná oldani?

. A kert¨unkben 4 barackfa van, melyek a term´eseket 10-20-30-40%-os ar´anyban biztos´ıtj´ak. Az els˝o fa barackjai k¨oz¨ul 5% kukacos, a m´asodik f´ar´ol 4%, a harmadikn´al 10%, m´ıg az utols´o f´an´al ez ism´et 5%. Ha a barackokat egy l´ad´aba tessz¨uk, majd kiv´alasztunk 2 bel˝ol¨uk egyet v´eletlenszer˝uen, akkor a) mennyi az es´elye, hogy kukacosat v´alasztunk, b) mennyi az es´elye, hogy kukacos, ha tudjuk, hogy vagy a harmadik, vagy a negyedik f´ar´ol szedt¨uk azt?
2015. nov. 30. 21:26
 1/3 anonim ***** válasza:
Én igen.
2015. nov. 30. 21:31
 2/3 Csicsky ***** válasza:
100%

Képzeljük el, hogy a ládában összesen 1000 db barack van. A kérdés, mennyi ebből a kukacos, ill. hány százaléka a barackoknak kukacos.


Az első fáról leszedtünk: 10%*1000*5% = 0,1*1000*0,05 = 5 darab kukacos barackot


A második fáról leszedtünk: 20%*1000*4% = 0,2*1000*0,04 = 8 darab kukacos barackot


A harmadik fáról leszedtünk: 30%*1000*10% = 0,3*1000*0,1 = 30 darab kukacos barackot


A negyedik fáról leszedtünk: 40%*1000*5% = 0,4*1000*0,05 = 20 darab kukacos barackot


A kukacos barackok száma a ládában: 5 + 8 + 30 + 20 = 63 darab


Ha egyet véletlenül kiválasztunk, akkor annak a valószínűsége, hogy kukacosat választottunk:


63/1000 = 0,063, vagyis 6,3%

2015. dec. 1. 09:16
 3/3 Csicsky ***** válasza:

Most nem vagyok biztos benne, hogy így kell számolni, de azért leírom:


Tételezzük fel, hogy az első és a második fán sárgabarack terem, míg a harmadik és a negyedik fán meg őszibarack. Most akkor véletlenszerűen kihúzunk egy őszibarackot. Az őszibarackból van összesen:


30%*1000 + 40%*1000 = 0,3*1000 + 0,4*1000 = 700 darab


Ezek között van (az előző példából véve): 30 +20 = 50 darab kukacos barack


Annak a valószínűsége, hogy kukacosat húztunk: 50/700 = 0,0714 = 7,14%

2015. dec. 1. 17:14