A Balaton valósághű modelljét szeretnénk elkészíteni. Az adatok szerint a Balaton hossza 77 km, felszíne 594 km^2, átlagos mélysége 3,6 m, legmélyebb pontja 11 m.

a)

hány cm mélyen lesz a modellünk legmélyebb pontja a felszínhez képest, ha annak hossza a terepasztalon 1 m?

b)

mennyi a modellünk méretaránya?

c)

hány centiliter víz kell a modellhez, ha azt valóban vízzel szeretnénk feltölteni?

d)

a Balatont egy helikopterről is megtekintjük, hogy lássuk, mennyire hasonlít a modellünkre. A tó két legtávolabbi, egymástól 7 km-re lévő pontját nézzük hossztengelyére merőlegesen, középpontja felé repülve. 4 km távolságban 900 m magasról mekkora szögben látjuk a tavat?


Köszönöm szépen


2015. nov. 28. 16:55
 1/4 anonim ***** válasza:
Ezzeből melyiket nem tudod kiszámítani?
2015. nov. 28. 17:10
 2/4 A kérdező kommentje:
az elsőt és a harmadikat
2015. nov. 28. 17:25
 3/4 anonim ***** válasza:

a):

Ha tudod a b.)-t (77000 / 1 méterben), akkor a lépték 77000:1-hez, azaz minden 77000 ezrede az eredetinek.

Így az a): 11m=1100 cm, akkor a terepasztalnál a mélység:

1100/77000= 0,014cm.

c): Na itt keményen figyelni kell a mértékegység átváltásra és arra, hogy a léptékarány a terűletmértékre vonatkozóan négyzetes lesz!

(Csak próbaképp gondold át igen egyszerű példán: ha egy négyzet oldalainak arányát 1 a 2*-höz veszed, akkor a területe 1/4 lesz! 1*1m az 1 m2, 0,5*0,5 az arány szerint csak 0,25, azaz a negyede!)

Így az eredeti területet osztani kell 77000 a négyzeten!

Az 594 km2 mondjuk dm2-ben? (Igen rossz a kérdésben a párosítás, mert 1dm3 az 1 liter, a centiliter az meg annak a 100-ad része).

Csak követhető lépésekben! 1 km2 az 1000*1000 m2, dm2-ben

10000*10000=100000000dm2, na ezt kell osztani 77000*77000-el. (Jobb lenne 10 hatányaival dolgozni)

Ha kiszámolod az kis kerekítéssel 10dm2. Ez kb. stimmelhet is, mert az 1dm szélességre jön ki, az eredetiben kb. 7km átlagszélesség.

Átlagmélység a terepasztalon dm-ben: 36/77000=0,000467dm

És akkor a víztérfogat: 10dm2*0,000467=0,00467dm3

1dm3 (az 1 liter) centiliterben (az 1század liter) 100.

Így a feltöltéshez: 0,00467*100=0,467cl. (Talán 1 evőkanál?)

Ez valami igen kevésnek tünik, ellenőrizd a számítást, a gondolatmenet az jó, remélem az átváltási számokat se toltam el.

2015. nov. 28. 19:36
 4/4 anonim ***** válasza:

ja! A d? Nem igazán értem, hogy milyen adatokkal kéne számolni.

A tó két legtávolibb pontja 7km. (Megoldáshoz kezdünk rajzolni egy háromszöget, amelynek az alapja 7km.)

Hova, honnan rajzolom a 4km-t, meg a 900m-t?

2015. nov. 28. 19:45