Moór Ágnes: Középiskolai Fizikapéldatár,34-es feladat megoldása hogy jön ki? (feladat lent)

Állandó sebességgel haladó vasúti szerelvény mellett egy motorkerékpáros 12 s alatt és a vonat elejétől a végéig, ellentétes irányban 48 s-ig halad a vonat mellett. Mekkora a vonat hosszúsága és sebessége, ha a motorkerékpáros sebessége mindkét irányban 60 km/h?

2015. szept. 14. 19:00
 1/2 anonim ***** válasza:
100%

Először meg kell határozni az egymáshoz viszonyított (relatív) sebességüket:

- Ha a vonat és a motor egyirányba halad, akkor a kettőjük sebességének különbsége lesz. (v1 = Vmotor - Vvonat)

- Ha ellentétes irányba haladnak, akkor a kettőjük sebességének összege lesz. (v2 = Vmotor + Vvonat)

(Megjegyzés: ha felrajzolod a vektorokat egy ábrán, akkor látszik, hogy valójában mindkét esetben a különbségüket kapjuk!)


Ismerjük az időket még:

t1 = 48s

t2 = 12s


(Ha ellentétes irányban haladnak, akkor megy el gyorsabban a vonat mellett.)


Illetve azt is tudjuk, hogy a vonat hossza nem változik, azaz a megtett út mindkét esetben megegyezik: s = s1 = s2


Felírjuk a képletet: s = v * t


s1 = v1 * t1 = (Vmotor - Vvonat) * 48s

s2 = v2 * t2 = (Vmotor + Vvonat) * 12s


Vmotor = 60km/h = 50/3 m/s


s1 = (50/3 m/s - Vvonat) * 48s = 800m - 48s * Vvonat

s2 = (50/3 m/s + Vvonat) * 12s = 200m + 12s * Vvonat


s1 = s2 ugye, tehát:

800m - 48s * Vvonat = 200m + 12s * Vvonat

600m = 60s * Vvonat

Vvonat = 10 m/s = 36 km/h

2015. szept. 15. 14:50
 2/2 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen!!! :))
2015. szept. 22. 18:43