Fizika házi feladat helyes megoldása?


Egy csúzlit 100 Newton erővel feszítünk meg, a gumi szárainak megnyúlása 30 cm. Milyen magasra lehet így lőni egy 60 gramm tömegű követ?



Ha valaki tudja, annak előre is köszönöm.



2015. szept. 22. 19:58
 1/2 anonim ***** válasza:

[link]


F = 100 N

x = 30 cm = 0,3 m

rugalmas energia: Er = 1/2 * F * x = 4,5 J


Az energiamegmaradás törvénye szerint a csuzli rugalmas energiája teljesen egészében a lövedék mozgási energiájává alakul:

Em = Er = 4,5 J


Em = 1/2 * m * v^2

m = 60 g = 0,06 kg

v = ?


v^2 = 2 * Em / m = 150

v = 12,247 m/s


Ez lesz a lövedék kezdősebessége.


Legmagasabbra úgy tudjuk fellőni, ha függőlegesen lőjük. Ekkor ez egy függőleges hajítás, ahol a gyorsulás a nehézségi gyorsulás: g = -10 m/s^2

(Azért negatív, mert lassít.)


Amikor a legmagasabbra ér, akkor a sebessége pontosan 0 lesz.


Tehát ezeket tudjuk:

- gyorsulás: a = g = -10 m/s^2

- kezdősebesség: v0 = 12,247 m/s

- végsebesség: v2 = 0 m/s


Az út hosszát keressük.

s = v0 * t + g/2 * t^2


Az időt így lehet kiszámítani:

gyorsulás = sebességváltozás / idő

idő = sebességváltozás / gyorsulás


sebességváltozás: delta(v) = v2 - v0 = -12,247 m/s

idő: t = delta(v) / g = 1,2247 s


út: s = v0 * t + g/2 * t^2 = 15 m + - 7,5 m = 7,5 m

2015. szept. 23. 10:21
 2/2 A kérdező kommentje:
Fú, köszönöm szépen. :)
2015. szept. 23. 15:56