Két fizika házi feladatban segítségre lenne szükségem!? Részletek lent!


1. Az orgona egyik sípja 6 cm hosszú és 3000 Hz- es hangot ad. Milyen hosszú síp ad 300 Hz-es és 500 Hz-es hangot? Mekkora hangot ad a 1.5 cm hosszú síp? Képesek vagyunk hallani ezt a hangot?


2. Két tengert csatorna köt össze. A csatornában veszteglő hajó kürtjelet ad, melyet a jobbra és balra lévő partfalak visszavernek. A kapitány 0.3 és 0.4 másodperc múlva hall visszhangot. Miért hall két visszhangot? Milyen széles lehet a csatorna?



2015. nov. 28. 12:22
 1/2 anonim ***** válasza:
100%

Hullámhossz a síp hosszának kétszerese: 2 * 6 cm = 12 cm.

3000 Hz = 3000 * 1/s.


Hullámhossz = terjedési sebesség / frekvencia

12 cm = terjedési sebesség / (3000*1/s)

terjedési sebesség = 12 cm * 3000 * 1/s = 36000 cm/s = 360 m/s


Ezzel számolok tovább a további sípoknál.


300 Hz hullámhossza (360 m/s) / (300 1/s) = 1,2 m.

A síp hossza ennek fele: 60 cm.


500 Hz hullámhossza (360 m/s) / (500 1/s) = 0,72 m.

A síp hossza ennek fele: 0,36 m = 36 cm.


A hullámhossz 2 * 1,5 cm = 3 cm.

3 cm = (360 m/s) / frekvencia

frekvencia = (360 m/s) / 0,03 m = 12000 1/s = 12000 Hz.

Az emberi hallás kb. 300 Hz – 20000 Hz tartományban van, ez bőven beleesik.


A hang sebessége 340 m/s. (Több körülménytől is függ; ha mással szoktatok számolni, akkor azzal számolj.)


Azért hall két hangot, mert különböző távolságra van a két partfaltól.


Ha a hang 1 s alatt 340 m-t tesz meg, akkor 0,3 s alatt 0,3*340 = 102 m-t tesz meg.

Ezalatt a hang elmegy a partig és visszajut. A part, tehát, 102/2 = 61 m-re van.


Ha a hang 1 s alatt 340 m-t tesz meg, akkor 0,4 s alatt 0,4*340 = 136 m-t tesz meg.

Ezalatt a hang elmegy a partig és visszajut. A part, tehát, 136/2 = 68 m-re van.


A csatorna 61 m + 68 m = 129 m széles.

2015. nov. 28. 19:58
 2/2 A kérdező kommentje:
Köszönöm a választ!
2015. nov. 29. 11:31