Hogyan kell megoldani ezeket a feladatokat?


Egyenletesen lassuló mozgással haladó jármű sebessége 200 m megtétele után harmadára csökken. Mekkora utat tesz meg a jármű a megállásig?


A vasútállomáson állandó gyorsulással mozgó vonat minden kocsija 10 m hosszú. Az első kocsi t1 = 1,06 s, a második t2 = 2,2 s alatt halad el a megfigyelő előtt. Mekkora a gyorsulás?


Milyen magasról esett le az a test, mely az esés utolsó két másodpercében 100 m utat tett meg?


Valaki kérem szépen ezeket elmagyarázná, levezetné? Előre is köszönöm:)



2015. nov. 23. 15:59
 1/3 anonim ***** válasza:
Fuggvenytabla->kepletbehelyettesites->aki nem tudja beirni a szamokat az idiota...
2015. nov. 23. 18:09
 2/3 bongolo ***** válasza:

Szerintem visszafelé érdemes megcsinálni:


3)

A gyorsulás g.

v₀ a sebessége az utolsó t=2 másodperc előtt. Utána a megtett út:

100 m = v₀·t + g/2·t²

Ebben csak a v₀ ismeretlen, kijön belőle.

Utána ki lehet számolni, hogy mennyi ideig esett még a 2 másodperc előtt (t₀), hogy v₀-ra felgyorsult:

v₀ = g·t₀

A teljes idő t₂ = t₀+2, ennyit esik ennyi idő alatt:

s = 1/2·g·t₂²


2)

Lassul a vonat (egyre több az idő), negatív lesz a gyorsulás. Itt lentebb az 'a' pozitív az egyszerűség kedvéért, és plusz helyett mínusz van a képletekben a lassuláshoz.

Az első kocsi amikor hozzánk ér, v₁ a vonat sebessége. Ez lesz a gyorsuló (lassuló) mozgás kezdősebessége. t₁ alatt megtett út:

10 m = v₁·t₁ - a/2·t ₁²

A második kocsinál már a kezdősebesség v₂ = v₁ - a·t₁ lesz. A másik megtett út:

10 m = v₂·t₂ - a/2·t₂² = (v₁ - a·t₁)·t₂ - a/2·t₂²


Ez a két egyenletünk van. benne két ismeretlennel: v₁ és a.

10 = v₁·1,06 - a/2·1,06²

10 = (v₁ - a·1,06)·2,2 - a/2·2,2²


a=3 kell kijöjjön belőle, tehát a vonat gyorsulása -3 m/s²


1)

Gyors megoldás: (a magyarázat sokkal hosszabb, mint a számolás)

Már általánosban tanultátok, hogy az egyenlő időközönként megtett utak úgy aránylanak egymáshoz, mint az egymást követő páratlan számok (1, 3, 5, stb.) Ezt használjuk fel:

Egyenletesen lassul a mozgás, vagyis ha a harmadára csökkent a sebesség, akkor a teljes idő kétharmada telt már el, egyharmada van még hátra. Az egyharmadot tekintsük az alap időköznek, ehhez tartoznak a páratlan számok. Mivel lassuló a mozgás, az utolsóhoz tartozik az 1, a középsőhöz a 3, az elsőhöz az 5. Ezért ha az egyharmad időre s út esik, akkor a kétharmad időre 3s + 5s = 8s = 200 m

Ez volt a magyarázat, most jön a megoldás:

s = 200 / 8 = 25 m


A "hivatalos" megoldás sokkal hosszabb...

2015. nov. 23. 22:50
 3/3 A kérdező kommentje:
Koszonom szepen!!:)
2015. nov. 25. 19:40