Tudnátok segíteni a fizikában?
A fizika tanárunk egy beadandót kért tőlünk. 12 kérdésre kellene válaszolni, amivel nagyjából meg is vagyok, de néhányban nem igazán vagyok biztos.
1.Indokoljuk a tehetetlenség törvény segítségével a biztonsági öv fontosságának használatát!
2. Egy járműben hosszú zsineget erősítettek a mennyezethez. A zsineg másik végére egy nehezéket akasztottak. Mi történik az ilyen ingával, ha a jármű elindul, fékez vagy kanyarodik? Mi állításaink fizikai magyarázata?
3. Hogyan szokták a kalapács és a balta nyelét rászorítani a fejére? Miért?
2. A fékező, kanyarodó jármű olyan vonatkoztatási rendszer, ami nem inerciarendszer, ezért ebben nem érvényes Newton első törvénye, tehát az inga mozogni kezd, anélkül, hogy erő hatna rá. Vizsgáljuk a szituációt inerciarendszerből. A járdán állunk, mellettünk áll a jármű, benne áll az inga. Newton 1. törvénye szerint megtartja mozgásállapotát, vagyis egy helyben marad, hacsak nem éri valamilyen hatás. Egyszercsak elindul a jármű. Ettől az inga még továbbra is ugyanott akarna maradni, tehát a jármű kimegy az inga alól. Persze egy idő után a zsineg húzza maga után a nehezéket is, tehát ekkor már hat erő a nehezékre (a kötélerő), és ez már mozgásállapotváltozást okoz.
3. A kalapács vagy balta nyelét függőlegesen tartva a földhöz vágják úgy, hogy a feje felül legyen. A tehetetlenség miatt amikor a nyél megáll, a fej még mindig lefelé mozogna, ezért rászorul a nyélre.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!