Fizika beadandó, ampermérő, hibaszázalék, ellenállás?


A fizika beadandóm egyik feladatával nem boldogulok.

A feladat a következő:

Az Rk=50 ohm ellenállással terhelt áramkörben

a) milyen Ra belső ellenállású ampermérő szükséges, ha a mérési hiba p=0.02=2% lehet?

b) mekkora lesz a mérési hiba, ha az ampermérő ellenállása Ra= 100 ohm?

A feladatot először általánosan oldjuk meg!


Azt se tudom, hogy álljak neki :O tud valaki segíteni?



2015. nov. 18. 13:35
 1/4 anonim ***** válasza:

Szia!


Gondold azt el, hogy ha az ampermérő sorban van kapcsolva a fogyasztóval akkor az így kapott áramkörben hogy alakul az áramerősség, és hogy alakulna, ha az nem lenne ott!


Ekkor kell, hogy a két különböző módon számolt áramerősség között nem lehet 2%-nál nagyobb eltérés.


Adott a feszültség U ami nem változik (számottevően) akkor I1=U/50 ohm. Ha nincs Ampermérő.


I2=U/(50+Ra) Ha van Ampermérő.


(I2/I1)*100=2

vagy (I2/I1)=0,02


Be kell helyettesíteni és számolni. Rád bízom, hogy I2/I1 =0,02, vagy I1/I2 = 0,02....... :-)

2015. nov. 18. 13:56
 2/4 anonim ***** válasza:

A másik példa meg csak egyszerű visszahelyettesítés!


Sok sikert!

2015. nov. 18. 13:58
 3/4 anonim ***** válasza:

Bocsánat!


Most olvasom el, hogy elsőre általánosan kell, megoldani, az meg csak azt jelenti, hogy a fenti egyenletekbe nem írod bele az 50ohm-ot, hanem csak Rk-t. Az egyenletet úgy kell rendezni majd, hogy az egyik oldalon már csak az Ra maradjon. Ha ez megvan akkor csak be kell helyettesíteni.

2015. nov. 18. 14:01
 4/4 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen a segítséged, sikerült így kibogozni :)
2015. nov. 18. 14:48