Határérték számítás. Miért tart a nullához?


lim (q+1)/((2q+2)*(2q+1))

n->∞


2015. nov. 11. 00:44
 1/5 anonim ***** válasza:
100%

Az n nem szerepel a kifejezésben, így ha az tart a végtelenhez, akkor nem történik semmi.


Ha a q-val tartunk a végtelenhez, akkor meg azért tart a kifejezés 0-hoz, mert ha 1/(4ε)-nál nagyobb q-t helyettesítünk (ε < 0,01 pozitív szám), akkora kifejezés értéke kisebb lesz ε-nál.

2015. nov. 11. 00:51
 2/5 A kérdező kommentje:
q tart a végtelenhez elírtam bocsi. És miért nem q-val osztunk le? El tudod magyarázni kicsit érthetőbben? Köszi
2015. nov. 11. 01:15
 3/5 anonim ***** válasza:
70%

Leoszthatsz q-val is, DE!

Ilyen törtek esetén nem lehet rávágni, hogy leosztunk q-val, trükközni kell vele. Ugyanis gondolj bele, egy egyszerű példa: (x+3)/(x+6) Itt sem lehet leosztani x-szel, hatalmas hiba(maradna ugye 3/6=1/2)! Helyettesítsd be például x=5 értéket, akkor ugye 8/11 lesz, ami közel sem 1/2. Csak akkor egyszerűsíthetnéd, ha az egyes tagokban például szorzat lenne: (x*3)/x*6)


Na de visszatérve az eredeti példához. Leoszthatsz q-val, de akkor minden tagját el kell osztanod vele, és ez marad:

lim {[1+(1/q)]/[(2+(2/q))*(2+(1/q))]

Ha ez bonyolult, és kevésbé látod át, akkor először vond össze a nevezőt és utána ossz le q-val:

lim [(q+1)/(4q^2 + 2q + 4q + 2) = lim[(q+1)/(4q^2+6q+2)]

Ha most osztasz le q-val:

lim [(1+1/q)/(4q+6)

Mint látod, ha q egyre nagyobb, akkor a számláló egyre jobban közelít 1-hez, míg a nevező egyre jobban elszáll a végtelenbe. És ugye 1/végtelen az 0.

2015. nov. 11. 08:42
 4/5 anonim ***** válasza:
70%
Ha tanultad L'Hopital tetelet, akkor trivialis. :) Az egy amolyan traktor modszer, amivel az (iskolai) hatarertekes feladatok nagy reszet masodpercek alatt le lehet puffantani.
2015. nov. 11. 13:34
 5/5 A kérdező kommentje:
köszönöm!
2015. nov. 11. 14:45