Hogyan kéne ezt a feladatott meg oldani? Matematika, algebrai kifejezések


a+1 + 5a

8a+3 24a+9


Feladat: Végezd el ez az algebrai összevonást


aki nem tud válaszolni a kérdésre, kérem ne jöjjön olyanokkal, hogy mér nem tanultad meg az iskolában még a többi....!


2015. nov. 10. 23:08
 1/6 A kérdező kommentje:
igen nem túl jól írtam le de a a+1 és 8a+3 alatt és a másik alatt és is Törtvonal van és úgy kéne összeadni!
2015. nov. 10. 23:10
 2/6 A kérdező kommentje:

és még a feladatnak a levezetése is jó lenne

Sőt!

2015. nov. 10. 23:11
 3/6 anonim ***** válasza:

Próbáld meg jobban tagolni vagy esetleg képet feltölteni, mert ez így érthetetlen, még leírás alapján is.

Célszerű zárójeleket használni, és pl a törteket így felírni:

(a+1)/(8a+3)

2015. nov. 10. 23:12
 4/6 A kérdező kommentje:
(a+1)/(8a+3)+(5a)/(24a+9)
2015. nov. 10. 23:29
 5/6 A kérdező kommentje:
remélem így érthetőbb :)
2015. nov. 10. 23:30
 6/6 anonim ***** válasza:

A közös nevező éppen 24*a+9, ehhez az első törtet 3-mal kell bővíteni:

(3*(a + 1) + 5*a)/(24*a + 9) = (3*a + 3 + 5*a)/(24*a + 9) = (8*a + 3)/(3*(8*a + 3)).

Amennyiben 8*a + 3 nem 0, azaz a nem –8/3, tehát amikor az eredeti tört értelmes, akkor egyszerűsíthetünk (8*a + 3)-mal, így ez 1/3 lesz.


Ellenőrizzük számológéppel:

[link]

2015. nov. 11. 01:00