Nem nagyon mennek a nevezetes szorzatok és nem értem meg. Valaki segítene benne? Többi alul a leirásban?


Ezt az anyagot vesszük már mióta a suliban és a szabályokat is alig tudom alkalmazni.Sőt.Csak az egyszerű feladatoknál.

A matek sem megy anyira.



[link]


Valaki segitene megoldani ezt a feladatot és levezetni ugy,hogy én is értsem.Mert most ilyen jellegű feladatokat csinálunk és nemsokára doga.


Válaszokat előre is köszönöm.



2015. nov. 10. 05:52
 1/3 anonim ***** válasza:
100%

Közös nevezőre kell hozni

a^2+a felirható a(a+1) ez lesz a közös nevező

(6a+7)/((a(a+1))-5/(a+1)= közös nevezővel beszorzunk

(6a+7-5a)/(a(a+1))=(a+7)/(a(a+1))


[link]

2015. nov. 10. 08:59
 2/3 anonim ***** válasza:
100%

A feladat csak annyi, hogy hozd egyszerűbb alakra?

Ha igen, akkor:


Ha ránézel a feladatra, az első dolog, amit észre kéne venned az az, hogy ahhoz, hogy egyszerűbb alakra hozd, a két törtet össze kell vonnod. Ahhoz, hogy összevond őket, először közös nevezőre kell hozni a kettőt, vagyis a törtjel alatti kifejezések között kell keresned valami hasonlóságot.


Feladat: (6a+7)/(a^2+a)-5/(a+1)

Itt a két nevező az (a^2+a) és az (a+1). Először mindig próbáld felbontani ezeket a nevezőket szorzatokra. Ezt bizonyos részek 'kiemelésével' tudod megtenni.

Az (a+1)-et nem tudod tovább bontani, de az (a^2+a)=a*(a+1). Ebben az egyedüli nehézség meglátni, hogy az 'a'-t ki tudod emelni az eredeti nevezőből.


Jelenleg itt tartasz: (6a+7)/(a^2+a)-5/(a+1)=(6a+7)/(a*(a+1))-5/(a+1)


Innen már könnyű a dolgod. Csak meg kell szorozni a jobb oldali törtet 'a'-val, hogy a két tört közös nevezőt kapjon.

Vagyis: (6a+7)/(a*(a+1))-5/(a+1)=(6a+7)/(a*(a+1))-a*5/a*(a+1)


Mivel most már mindkét oldalon ugyanaz a nevező, össze lehet vonni a kettőt:

(6a+7)/(a*(a+1))-a*5/a*(a+1)=(6a+7-5a)/(a*(a+1))=(a+7)/(a*(a+1))


Kész is a feladat. Füzetbe leírva biztos átláthatóbb lenne, mert rendes törtjellel elhagyható a sok zárójel, amit itt muszáj voltam beletenni.

2015. nov. 10. 09:10
 3/3 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszokat. :D
2015. nov. 10. 20:01