Bogaca kérdése:

SOS matek :D Számítást is kérnénk, ha megoldható :D?


1. egy háromszög egyik szöge 24 fok 24 perc. a másik 2 szög közül az egyik 27,1 fokkal nagyobb a másiknál. határozzuk meg a háromszög szögeinek nagyságát.


2. egy háromszög egyik külső szöge 87 fok, egyik belső szöge pedig 27 fok. mekkorák a háromszög szögei?


3. egy háromszög két külső szöge 128 fok és 116 fok. mekkorák a háromszög szögei?


4. egy egyenlő szárú háromszög egyik külső szöge a) 96 fok, b) 64 fok. mekkorák a szögei?


5. számítsuk ki az ABC háromszög A és B csúcsából induló magasságvonalainak hajlásszögét, ha a) alfa 22,5 fok és béta 75 fok, b) alfa 15 fok és béta 105 fok, c) alfa 30 fok és béta 45 fok, d) alfa 90 fok és béta 20 fok


6. a derékszögű háromszög egyik szöge 27 fok. mekkora szögekre bontja az átfogóhoz tartozó magasság a derékszöget?



2015. nov. 8. 11:00
 1/9 Pelenkásfiú ***** válasza:

1) a + b + c = 180

a = 24,4

c = b + 27,1

24,4 + b + (b + 27,1) = 180


Így már ki tudod számolni?

Érted, hogy miért így kell?

2015. nov. 8. 11:03
 2/9 A kérdező kommentje:

az addig oké h 180 az a+b+c

de hogyan tovább? :D

2015. nov. 8. 11:05
 3/9 Pelenkásfiú ***** válasza:

"a másik 2 szög közül az egyik 27,1 fokkal nagyobb a másiknál":

c = b + 27,1


Ezután az "a + b + c" helyett az "a" helyére beírjuk az értékét, mert azt tudjuk, a "b" az marad, a "c" helyett pedig a fenti egyenletből a "b + 27,1"-et.

Így kaptunk egy egyismeretlenes egyenletet. Mint ha "x" lenne benne.

Azt ha kiszámolod, akkor megvan a "b", onnan pedig már nagyon egyszerű a "c".

2015. nov. 8. 11:08
 4/9 A kérdező kommentje:

oki sikerült ;)

köszike.

és a többi? :S :3

2015. nov. 8. 11:11
 5/9 Pelenkásfiú ***** válasza:

2. a + a' = 180 (egy szög és külső szögének összege 180°)

a' = 87

Számold ki az "a"-t. A "b" megvan (27), a harmadik pedig már csak kivonás.


3. Ennek mennie kell az előző alapján.

2015. nov. 8. 11:26
 6/9 anonim ***** válasza:

2. Az a lényeg, hogy egy külső + amellett fekvő belső szög=180, és a belső szöveg összege (alfa+béta+gamma) =180

tehát ahol 87 a külső szög, ott 180-87 az a belső szög,

ahol 27 a belső, ott 180-27 a külső (bár asszem azt itt nekünk most nem kell)

vagyis 180=180-87+27+x

megoldva:x=60

2015. nov. 8. 11:26
 7/9 anonim ***** válasza:

3. egyik szög:180-128, másik:180-116, harmadik:180-egyik-másik

mert alfa+béta+gamma belső szögek=180

és 1 külső+1 belső=180

2015. nov. 8. 11:29
 8/9 Pelenkásfiú ***** válasza:

6. Mivel derékszögű, tudod, hogy az egyik szög 90°, így ki tudod számolni a harmadikat is.

Ha az átfogóhoz tartozó magasságvonalat berajzolod, kapsz két derékszögű háromszöget. Nyilván 1-1 szögük 90° lesz, egy másikat tudsz, mert az eredeti háromszög egyik szöge, a harmadik pedig már csak kivonás (a 180-ból).

2015. nov. 8. 11:29
 9/9 anonim ***** válasza:

4. a, két eset van, mivel nem tudjuk, melyik külső szög van megadva, vagyis normál esetben 3 eset lenne, de mivel ez egy egyenlőszárú háromszög, ezért 2 szöge ugyanakkora, érted:)

1.eset: a külső szög a szár mellett van, a belső szöge: 180-96, a másik szár melletti úgyszintén

tehát, mivel belső szögeinek összege 180, ezért 180-2*(180-96) a harmadik belső szög, amelyik "más"

2.eset: a "fenti" szög 180-96, vagyis 180-96+2x=180, mert egyenlőek azok a szögek

2015. nov. 8. 11:42