Hétfőn kémia Tz. és sehogy sem sikerült megértenem az anyagot.hogyan lehet kiszámolni, hogy hány atompálya tartozik bizonyos alhéjakhoz? milyen alhéjak tartoznak az M héjhoz? maximálisan hány elektron lehet a K héjon/ M héjon? teljes káosz :(2015. okt. 29. 14:44
1/4 Pelenkásfiú válasza:
A héjakat K, L, M, N, ... betűkkel jelöljük.
Az alhéjakat s, p, d, f betűkkel.
Az s-en 2 elekron lehet, a p-n 6, a d-n 10, tehát jegyezd meg, hogy az s-en 2, utána 4-el növekszik.
Na most az első, K héjnak egy alhéja van, az "s".
K 1s (2 elektron)
Az L héjon van "s" és "p".
L 2s 2p (2+6=8)
(itt az "s" és a "p" előtt a kettes annyit jelen, hogy második héj)
A harmadik, vagyis M héjon:
M 3s 3p 3d (2+6+10=18)
A negyediken:
N 4s 4p 4d 4f (2+6+10+14=32)
2/4 Pelenkásfiú válasza:
A klór esetén pl. 17 elektront kell elhelyezni.
Az első héj egyetlen alhéjára 2 fér, marad 15.
A második héj első alhéjára (s) szintén kettő fér, a második alhéjra (p) hat. Ez összesen 8, marad még 7.
A harmadik héj első alhéján (s) megint kettő van, marad 5, ez pedig már "elfér" a második alhéjon (p).
4/4 A kérdező kommentje:
megírtuk, talán ment. még nem kaptuk ki :s köszönöm a segítséget,ment a zöld kéz!
2015. nov. 14. 18:06