Számítási feladat.

I. Melyik az a normális szénláncú telített szénhidrogén, amelynek 1-mol-ját elégetve 176g CO2 kelektezik? Írja fel az égés egyenletét!


II. Írd le a következő folyamatok egyenletét!

a, propán tökéletes égése

b, metán reakciója vízgőzzel

c, pentán krakkolása


2015. okt. 19. 17:20
 1/3 Bugya Péter ***** válasza:

1.

176g CO2 anyagmennyisége: n7m/M=176/44=4 mol. Ez csak az alkán széntartalmából származhat. Tudjuk hogy 1 molt égettünk el belőle és 4 mol CO2 keletkezett, ez csak azt jelentheti hogy 4 szénatom van az alkánban, tehát a keresett vegyület a bután: C4H10.

2015. okt. 20. 10:06
 2/3 Bugya Péter ***** válasza:

Az egyenlet felírása:(lemaradt)

feltételezve, hogy telítetlen kötést nem tartalmazó CH-ról van szó, az általános képlet ugyebár: CxH2x+2

erre a sémára húzva felírva az égés általános egyenletét


CxH2x+2 + [ x+ (x+1)/2 ]o2 = x co2 + (2x+2)/2 H2o

- mivel a vízmolekula 2 hidrogént tartalmaz

- és az elfogyott oxigénből x o2 jut a co2-be, ill. (x+1)/2 o2 a vízbe

CxH2x+2 + [ x+ (x+1)/2 ]o2 = x co2 + x+1 H2o


- látható, hogy egy mol CH-ból egy mol co2 keletkezik.

- kiszámolod, hogy 176g co2 mennyi mol co2

- megoldás: 4 mol

vagyis a képlet: C4H10 (bután)

2015. okt. 20. 10:08
 3/3 Bugya Péter ***** válasza:

2.

a

C3H8 + 5O2 = 3CO2 + 4H2O

2015. okt. 20. 10:12