Kémia házit nem értem, mi lehet rá a megoldás?


Szóval, van egy olyan feladat, amit nem értem, ami bonyolultnak tűnik. Így szól a feladat:

Földünkön hozzávetőlegesen 600 millió gépjármű szeli az utakat nap, mint nap. Tételezzük fel, hogy átlagosan egy gépkocsival naponta 134 km utat tesznek meg. A dízel- és benzinüzemű autók aránya 1:1,1-hez, és az átlagfogyasztás 7 liter/100 km dízelüzem esetében, míg benzines autókra ez azonban 11 liter/100 km.

Hány km^3 standard állapotú CO2 kerül a levegőbe naponta, ha feltételezzük, hogy az üzemanyag kutakon tankolható benzin teljes egészében izooktán, míg a dízel tiszta cetánból áll, és hogy a gépkocsiban az üzemanyagok égése tökéletes?

A CO2 napi kibocsájtás tekintélyében a dízel- vagy a benzinüzemű gépkocsik bizonyulnak globális környezetkárosítóbbnak?


Elég hosszú tudom. Előre is köszönöm a válaszokat!



2015. okt. 19. 14:33
 1/2 Csicsky ***** válasza:
100%

600 000 000/(1+1,1) = 285 714 286


dízelautók száma: 285 714 286

benzinüzemű autók száma: 285 714 286*1,1 = 314 285 714


dízelautók napi fogyasztása: 285 714 286*134/100*7 = 2 680 000 002,7 liter = 2 680 000, 003 m³


benzinüzemű autók napi fogyasztása: 314 285 714*134/100*11 = 4 632 571 424 liter = 4 632 571,424 m³


M (cetán, n-hexadekán, C₁₆H₃₄): 226,44 g/mol

cetán sűrűsége: 0,77 g/cm³ = 770 kg/m³


naponta elég (cetán): 2 680 000, 003*770 = 2 063 600 002,3 kg


M (izooktán, C₈H₁₈) = 114,2285 g/mol

izooktán sűrűsége: 0,7 g/cm³ = 700 kg/m³


naponta elég (izooktán): 4 632 571,424*700 = 3 242 799 997 kg


Gondolom, a többi már menni fog.


[link]

[link]

2015. okt. 19. 23:09
 2/2 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen a választ! :)
2015. okt. 20. 21:23