Sziszka7249 kérdése:

Egy egyenes körkúp térfogata 4,37m alkotói az alaplappal 67 fokos szöget zárnak be. Mekkora a kúp felszíne?

Köszi :)

2015. okt. 14. 13:45
 1/3 anonim ***** válasza:

A térfogat az alapterület és magasság szorzatának harmada.

Körkúp lévén az alapterülete egy kör területe, amit a sugár ismeretében ki lehet számolni.


De, nem ismert a sugár (sem más köradat, például: átmérő, kerület, terület), amiből kiszámítható lenne. És nem ismert a kúp magassága sem.


Viszont az alkotó alaplappal bezárt szögéből meghatározható a magasság és a sugár aránya; ugyanis, ezek, az alkotóval, derékszögű háromszöget képeznek.

Az adott szög melletti befogó az alapkör sugara (r); az adott szöggel szemközti befogó a kúp magassága (m).


Ha a szög α, akkor sin(α) = m/r, ahonnan

m = r * sin(α) = r * 0,920505


A térfogat (T) az alapterület és magasság szorzatának 1/3-a:

T = 1/3 * r² * π * m

4,37 = 1/3 * r² * π * m ← m helyébe beírom a 0,920505*r formát

4,37 = 1/3 * r² * 3,14 * 0,920505 * r

4,37 = 0,963462 * r³

r³ = 4,535727

① r = 1,655321


② m = 0,920505 * 1,655321 = 1,52373


E l l e n ő r z é s :

T = 1/3 * 1,655321² * 3,14 * 1,52373 = 4,37 (ha a 4,37m az 4,37 m³, akkor m³.)


A felszín (F) számításához az alkotó (a) hossza is szükséges.

Pitagorasz tétele alapján (itt): a = négyzetgyök alatt r² + m²

a = √(1,655321² + 1,52373²) = 2,24985


F = π*r² + π*r*a

F = 3,14*1,655321² + 3,14*1,655321*2,24985 ≈ 20,2979 (m², ha a térfogat m³-ben volt megadva)


V á l a s z :

A kúp felszíne 20,2979 (m²? Attól függ, milyen mértékegység van a feladatban.)

2015. okt. 14. 15:13
 2/3 anonim ***** válasza:

Elméletileg jó, de egy apró tévedés miatt gyakorlatilag rossz a megoldás.


"Ha a szög α, akkor sin(α) = m/r, ..."


A magasság és a sugár hányadosa a megadott szög tangensét és nem a szinuszát adja.

2015. okt. 15. 18:50
 3/3 anonim ***** válasza:
Valóban elvétettem a szögfüggvényt; nagyon restellem. Bocsánatot kérek!
2015. okt. 16. 09:04