Hány évesek lehetnek? Le is kell vezetni a számolást.

Hárman vannak testvérek. Életkoraik szorzata 1764. Hány évesek lehetnek, ha van köztük ikerpár?

2015. okt. 13. 22:12
 1/4 anonim ***** válasza:

Testvérek életkora legyen x és y év. Az ikerpáré legyen az x.


Ekkor x*x*y=1764

Megcsinálod az 1764 prímtényezős felbontását és abból utána kijöhetnek:


y=1 és x=42

y=4 és x=21

y=9 és x=14

y=36 és x=7

y=49 és x=6

y=196 és x=3

y=441 és x=2

y=1764 és x=1


Mondjuk az utolsó három nem túl valószínű.

2015. okt. 13. 22:21
 2/4 anonim ***** válasza:

Azt mondon, prímtényezős felbontást kéne először végezni, és abból már lehet legozgatni :)


1764/2 = 882

882/2 = 441

441/3 = 147

147/3 = 49

49/ 7 = 7

7 / 7 = 1

Tehát 1764=2^2*3^2*7^2

Mivel van köztük ikerpár, ez azt jelenti, hogy két testvérnek ugyanazok lesznek az életkoraik. Így az életkoruk lehet:

6,6,49

14,14,9

21,21,4


A többi variáció kicsit abszurd életkorokat szülne (2,2,441 pl)

2015. okt. 13. 22:23
 3/4 A kérdező kommentje:
Nagyon szépen köszönöm, egész este ezzel szenvedtem, köszi még egyszer.
2015. okt. 13. 22:28
 4/4 anonim ***** válasza:

Kedves második!

Néhány esetet kihagytál azért :) (nyilván nem a 100 feletti életkorra gondolok)

2015. okt. 13. 22:30