Jamcha01 kérdése:

Valaki le tudná nekem vezetni ezt a feladatot? A következő sorozatot vizsgáljuk meg a monotanitás és a korlátosság szempontjából. A: alsóindex (n) = 5: felsőindex (n+2) osztva n!


2015. okt. 11. 20:20
 1/2 anonim ***** válasza:

Magyarul az 5^((n+2)/n!) sorozat hol növő és hol csökkenő.


Felírjuk az első néhány tagot:


n=1: 5^((1+2)/1!)=5^3=125

n=2: 5^((2+2)/2!)=5^2=25

n=3: 5^((3+2)/3!)=5^(5/6)=~3,83


Ebből megsejtjük, hogy a sorozat szigorúan monoton csökkenő lesz; ha ez így van, akkor


5^((n+2)/n!)>5^((n+1+2)/(n+1)!)


Az exponenciális függvény szigorú monotonitása miatt


(n+2)/n!>(n+3)/(n+1)!


A faktoriális definíciója alapján, ha n!-sal szorzunk, akkor


n+2>(n+3)/(n+1)


Ezt már könnyedén meg tudjuk oldani; egyenletrendezés után


n^2+2n-1>0, ez tetszőleges pozitív n-re igaz, és ha ez igaz, akkor az ekvivalens átalakítások miatt az eredeti sejtésünk is igaz lesz, tehát az 5^((n+2)/n!) sorozat tetszőleges pozitív egész n-re szigorúan monoton növekvő lesz.

2015. okt. 11. 21:01
 2/2 A kérdező kommentje:
Köszönöm a segítséget!
2015. okt. 13. 10:02