2015. okt. 11. 20:20
1/2 anonim válasza:
Magyarul az 5^((n+2)/n!) sorozat hol növő és hol csökkenő.
Felírjuk az első néhány tagot:
n=1: 5^((1+2)/1!)=5^3=125
n=2: 5^((2+2)/2!)=5^2=25
n=3: 5^((3+2)/3!)=5^(5/6)=~3,83
Ebből megsejtjük, hogy a sorozat szigorúan monoton csökkenő lesz; ha ez így van, akkor
5^((n+2)/n!)>5^((n+1+2)/(n+1)!)
Az exponenciális függvény szigorú monotonitása miatt
(n+2)/n!>(n+3)/(n+1)!
A faktoriális definíciója alapján, ha n!-sal szorzunk, akkor
n+2>(n+3)/(n+1)
Ezt már könnyedén meg tudjuk oldani; egyenletrendezés után
n^2+2n-1>0, ez tetszőleges pozitív n-re igaz, és ha ez igaz, akkor az ekvivalens átalakítások miatt az eredeti sejtésünk is igaz lesz, tehát az 5^((n+2)/n!) sorozat tetszőleges pozitív egész n-re szigorúan monoton növekvő lesz.
2/2 A kérdező kommentje:
Köszönöm a segítséget!
2015. okt. 13. 10:02