Gyökjel alól kivitel a fejezetcím, ez a feladat?


(gyök80 + gyök50 - gyök20 - gyök8)*(gyök125 - gyök45 - gyök 18)


A többit meg tudtam csinálni de ez kifogott rajtam, mert nem tudok úgy szorzattá alakítani, hogy jó legyen.

Amit gyök80-nak írtam az négyzetgyök alatt 80 etc...


2010. márc. 16. 00:01
 1/3 anonim ***** válasza:
100%

(√80+√50-√20-√8)*(√125-√45-√18)

Kezdjük el boncolgatni:

√80=√(16*5)=4√5

√50=√(2*25)=5√2

√20=√(4*5)=2√5

√8=√(4*2)=2√2

√125=√(5*25)=5√5

√45=√(9*5)=3√5

√18=√(9*2)=3√2

Ebből meg már tök szépen látszik az egész:

(4√5+5√2-2√5-2√2)*(5√5-3√5-3√2)

(2√5+3√2)*(2√5-3√2)

Ez pedig már látszik, hogy nevezetes azonosság (a+b)(a-b) alakú.

(2√5+3√2)*(2√5-3√2)=20-18=2

2010. márc. 16. 00:25
 2/3 A kérdező kommentje:

Hinnye, én meg erőltettem, hogy azonos számok maradjanak a gyök alatt, de ezek szerint nem kellett volna!

Nagyon köszönöm a megoldást!

2010. márc. 16. 00:34
 3/3 anonim ***** válasza:
100%
Nincs mit, ha már az ember elméleti (kutató) matematikus, legalább ennyi gyakorlati haszna legyen a tudásának...
2010. márc. 16. 00:36