Egy számtani sorozat hatodik tagja 30, tizenegyedik tagja 10.
a.) Számítsuk ki a sorozat első tagját és differenciáját.
b.) Mennyi a sorozat első 50 tagjának összege?
2015. okt. 10. 20:04
1/3 anonim válasza:
Na, ha öt tag során csökkent 20-at, akkor vajon mennyit csökken 1 alatt, azaz mennyi a differencia? Így már vissza tudsz számolni az első tagig, és meg tudod határozni az ötvenediket is. Az első x tag összegének képlete benne van a könyvedben.
2/3 anonim válasza:
a11 = a1 + 10d = 10
a6 = a1 + 5d = 30
kivonod egymásból őket
5d = -20 /osztod 5-el
d = -4
Ekkor már minden ok, mert már csak képletekbe kell behelyettesíteni.
Innen már megy?
3/3 A kérdező kommentje:
Nagyon szépen köszönöm! Így már megy. :) a b rész megoldása, jól számolom, hogy -490000?
2015. okt. 10. 22:05