Ezt a matekpéldát hogyan kell megoldani?


A KLMN trapézra érvényes,hogy:


- a KL és MN oldalak párhuzamosak

- a KL és KM szakaszok egybevágók,

- a KN,NM és ML szakaszok kölcsönösen egybevágók.


Határozzátok meg a KNM szög nagyságát!


Ez matek olimpia példa,tehát magyarázattal kellene megfogalmazni(kidolgozni) ezt a példát.Ez a hazai forduló példája,de nem voltam ott,amikor megcsináltuk,mert beteg volna. Olyan válszokat nem kérek,hogy csináld meg magad,meg mi lesz veled versenyen,mert tavaly is első lettem. Még annyit tudok,hogy az eredmény 108. A helyes, kidolgozott példákra megy a zöld kéz,ha nem jó,akkor semmilyen.



2015. febr. 21. 10:12
 1/8 anonim ***** válasza:

Rajzoljuk fel a KLMN trapézt.

(Kövesd az ábrán a továbbiakat!)


Ekkor KLM egyenlő szárú háromszög, szárai KM=KL=p,alapja q.

KMN is egyenlő szárú háromszög, szárai KN=NM=q, alapja KM=p.


Továbbá az LKM szög és a KMN szög egyenlőek, mert váltószögek. Nevezzük ezt 2*fi-nek.

KMN egyenlő szárúsága miatt NKM szög is 2*fi.


Most a KLM háromszöget felezzük meg a K-ból indul magasságával, ekkor: sin(fi)=(q/2)/p.


A KMN háromszöget is felezzük meg az N-ből induló magasságával, ekkor cos(2fi)=(p/2)/q.


Ha az utóbbi két egyenletet összeszorozzuk:


sin(fi)*cos(2fi)=1/4


Ez egy ismert trükköt tartalmazó egyenlet:


4*sin(fi)*cos(2fi)=1


a lényeg, hogy érdemes beszorozni cos(fi)-vel, majd kétszer is alkalmazzuk a kétszeres szögre vonatkozó addíciós képletet:


4*sin(fi)*cos(fi)*cos(2fi)=cos(fi)


2*sin(2fi)*cos(2fi)=cos(fi)


sin(4fi)=cos(fi)


most a pótszöges váltással:


sin(4fi)=sin(90°-fi)


ebből 4fi=90°-fi+k*360°, vagy 4fi+90°-fi= 180°+k*360°


tovább:


5fi=90°+k*360°, vagy 3fi=90°+k*360°


fi=18°+k*72°, vagy fi=30°+k*120°


értelemszerűen csak a 18° vagy 30° jöhet szóba, azaz a K csúcsnál levő 4fi nagyságú szög 72° vagy 120° lehet



mivel a KNM szög egyenlő (180°-4fi)-vel, így


108° vagy 60° lehetséges


mindkettő jó egyébként, csak az utóbbi esetben két szabályos háromszögből álló rombusz jön ki, de az is trapéz ugye

2015. febr. 21. 10:37
 2/8 A kérdező kommentje:
Köszi a választ,de 8.-os szinten kellene.Amúgy ment azért a zöld.
2015. febr. 21. 10:56
 3/8 anonim ***** válasza:

Jol irta az 1-es, az egy reszletesebb megoldas, de nyilvan meg nem 8.-os szint. Az en megoldasomba is az alapok ugyan azok:

Mivel KN=ML ezert ez egy egyenloszaru trapez. Igy a szemkozti szogek kiegeszitoszogek (Meg nyilvan az egymas melletti szogek is, de ezt most nem kell hasznalni)

Igy ha m(KNM)=beta, akkor m(KLM)=180-beta. Tovabba KLM haromszog egyenloszaru, ezert m(LMK)=180-beta.

Jeloljuk M(MKL)=alfa.

Tehat, ha felirjuk a KLM haromszogben, hogy a szogek osszege 180 fok, akkor azt kapjuk, hogy alfa+2*(180-beta)=180.

Ahogy az 1-es is irta, m(MKL)=m(NMK)=alfa, mivel valtoszogek. NKM haromszog egyenloszaru, azert m(NKM)=alfa.

Ebben a haromszogben is felirjuk az elozohoz hasonlo egyenletet, es azt kapjuk, hogy

2*alfa+beta=180. Tehat most mar van ket egyenletunk es ket ismeretlenunk:


2*alfa+beta=180

alfa+2(180-beta)=180


Megoldod az egyenletrendszert, es azt kapod, hogy alfa=36 mig beta=108, es a beta volt a keresett szog.


Erdekes modon, ebbol a megoldasbol nem kovetkezik, hogy beta lehet 60 is, ami nyilvanvaloan jo megoldas, es teljesiti a feladat osszes feltetelet. Es erre meg nem tudom a valaszt, hogy miert.

2015. febr. 21. 11:51
 4/8 A kérdező kommentje:
Erre is ment a zöld,de még ilyen váltószögeket meg kiegészítőszöket ne vettünk.Csak csúcszsöget,meg még valamilyet,de azt nem tudom.
2015. febr. 21. 11:58
 5/8 A kérdező kommentje:
6 példából 4-et kellene kidolgozni,2 már megvan.Esetleg ha rakok fel másikat,akkor azokat meg tudnátok nekem oldani légyszi kidolgozva.
2015. febr. 21. 11:59
 6/8 anonim ***** válasza:

Rakjad, aztan meglatjuk.

Amugy a valto-, kiegeszito-, meg potszogek boven 8.-os anyag (legalabbis nekem az volt), de ha nem, akkor nez utanuk, mert alapfogalmak es egy olimpiara jo ha picit tobbet tudsz, mint a suliba elmondanak.

2015. febr. 21. 12:16
 7/8 A kérdező kommentje:

Ilyenek a példák,az 1.és a 2. megvan: [link]

A

2015. febr. 21. 12:26
 8/8 A kérdező kommentje:
Z8-at kell megkeresni a lap közepén.
2015. febr. 21. 12:27