Hogy kell megoldani ezt a matekpéldát? Sürgős


x2 + y2 + 13 = 6x-4y

(x négyzet + y négyzet + 13 = 6x - 4y)



2014. dec. 6. 12:36
 1/3 anonim ***** válasza:

Redukáljuk a jobb oldalt 0-ra:


x^2+y^2-6x+4y+13=0


Az egyszerűbb átláthatóság kedvvért rendezzük egymás mellé az azonos ismeretlenű tagokat:


x^2-6x+y^2+4y=10


Ezeket a tagokat teljes négyzetté kell alakítanunk:


x^2-6x=(x-3)^2-9

y^2+4y=(y+2)^2-4, így


(x-3)^2-9+(y+2)^2-4+13=(x-3)^2+(y+2)^2-26=0, innen


(x-3)^2+(y+2)^2=26


Tehát az egyenlet megoldásai a C(3;-2) középpontú, r=gyök(26) egység sugarú kör kerületén vannak.

2014. dec. 6. 13:12
 2/3 anonim ***** válasza:

Úgy kell csinálni, ahogy az előző írta, csak egy kis hiba csúszott a végébe:


"(x-3)^2-9+(y+2)^2-4+13=0"


Összevonás után:

(x-3)^2+(y+2)^2=0

marad, mert (+13-9-4=0 a bal oldalon)


Két négyzet összege csak úgy lehet 0, ha mindkettő 0.

Vagyis x=3, y=-2.


Általánosságban is igaz, hogyha 1 egyenleted van és két ismeretlen, akkor valami trükkre kell gyanakodni. És nagyon sokszor ugyanez a trükk.

2014. dec. 6. 13:47
 3/3 anonim ***** válasza:
Igaz, elnéztem az előjeleket...
2014. dec. 6. 14:37