Mo.v. kérdése:

Az alábbi feladatból hogyan lehet matematikai képletet csinálni. Ha 100 g hús víztartalma 75%, és elkezdjük kiszárítani, hány g húsunk lesz amikor a víztartalma 10%?


2015. okt. 5. 23:57
 1/1 Silber ***** válasza:

A feladat kulcsa az, hogy a szárazanyag tömege nem változik. Tehát:

h1=sz+v1

h1 - hús tömege kezdetekben

sz - száraz tömeg

v1 - a hús által eredetileg tartalmazott víz tömege


Ha tudjuk, hogy v1=0,75h, akkor:

h=sz+0,75*h1

sz=0,25*h1


Írjuk fel ugyanezt a szárított állapotra is:

h2=sz+v2


Mivel v2=0,1*h2, így:

h2=sz+0,1*h2

0,9*h2=sz

h2=sz/0,9


Egy képletbe foglalva:

h2=0,25*h1/0,9

h2=5/18*h1

2015. okt. 6. 08:15