Egy körgyűrűcikk alakú szabadtéri nézőtéren minden sorban 4-gyel több férőhely van, mint az előtte lévőben. Hány sorba tudunk elhelyezni 240 néző, ha az első,40 férőhelyes sortól kezdve minden helyre ültetünk embert?

Valaki tudna segíteni? Én addig jutottam hogy d=4 a1=40

2015. okt. 5. 16:14
 1/3 anonim ***** válasza:
100%

M e g o l d á s :

Az kell, hogy az összeg 240 legyen.


Összeg = (a1+an) * (n/2)

Sem an, sem n nem ismert, viszont d igen.


an = a1 + d*(n-1). Ez az n. tag, ezt behelyettesítve:


Összeg = [a1 + a1 + d*(n-1)] * (n/2)


A megadott számokkal:

240 = [40 + 40 + 4*(n-1)] * (n/2)

240 = (80 + 4*n – 4) * (n/2)

240 = (76 + 4*n) * (n/2)

240 = (76*n + 4*n²) / 2

480 = 76*n + 4*n²

4*n²+ 76*n - 480 = 0


Másodfokú egyenlet megoldó képlettel:

n[1] = -24 ← itt nem elfogadható megoldás.

n[2] = 5


E r e dm é n y :

Az első 5 sorban ül éppen 240 néző.


E l l e n ő r z é s :

40 + 44 + 48 + 52 + 56 = 240

2015. okt. 5. 17:33
 2/3 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen, azt leírnád légyszíves hogy a másodfokú egyenletnél hogyan jött ki a 2 szám mert nekem: -76+/-√76^2-4x4x480 /2x4=-76+/-√5776-7680/2x4 és sehogy sem jön ki a két szám
2015. okt. 6. 16:26
 3/3 A kérdező kommentje:
Ja nem szóltam
2015. okt. 6. 17:21