Valaki tudna segíteni? Én addig jutottam hogy d=4 a1=402015. okt. 5. 16:14
1/3 anonim válasza:
M e g o l d á s :
Az kell, hogy az összeg 240 legyen.
Összeg = (a1+an) * (n/2)
Sem an, sem n nem ismert, viszont d igen.
an = a1 + d*(n-1). Ez az n. tag, ezt behelyettesítve:
Összeg = [a1 + a1 + d*(n-1)] * (n/2)
A megadott számokkal:
240 = [40 + 40 + 4*(n-1)] * (n/2)
240 = (80 + 4*n – 4) * (n/2)
240 = (76 + 4*n) * (n/2)
240 = (76*n + 4*n²) / 2
480 = 76*n + 4*n²
4*n²+ 76*n - 480 = 0
Másodfokú egyenlet megoldó képlettel:
n[1] = -24 ← itt nem elfogadható megoldás.
n[2] = 5
E r e dm é n y :
Az első 5 sorban ül éppen 240 néző.
E l l e n ő r z é s :
40 + 44 + 48 + 52 + 56 = 240
2/3 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen, azt leírnád légyszíves hogy a másodfokú egyenletnél hogyan jött ki a 2 szám mert nekem: -76+/-√76^2-4x4x480 /2x4=-76+/-√5776-7680/2x4 és sehogy sem jön ki a két szám
2015. okt. 6. 16:26
3/3 A kérdező kommentje:
Ja nem szóltam
2015. okt. 6. 17:21