Sajnos nem boldogulok velük:


1.) 5% -os sóoldathoz mit (vizet vagy sót) és abból mennyit keverjük, hogy 12 kg 20%-os oldatot kapjunk?


2.) Mennyi vizet párologtasunk el 15 kg 25% -os oldatból, hogy 35%-os oldatot kapjunk?


Előre is köszönöm a segítséget!



2015. szept. 30. 12:05
 1/2 Silber ***** válasza:

m1*w1+m2*w2=m3*w3

m1+m2=m3


Ezt a két egyenletet kell használnod.


m - tömeg (kg)

w - töménység (%)


1,2 - az összekeverendő oldatokra vonatkozó adat

3 - az összekeverés után kapott oldatra vonatkozó adat


Megjegyzés: ha egy "oldat" tiszta víz, úgy w=0. Ha egy "oldat" tiszta vízmentes só, úgy w=1.

2015. szept. 30. 12:23
 2/2 anonim válasza:

Bár az első válaszoló nem írt rosszat, az ottaniakat a feladatok egyikénél se tudjuk most alkalmazni.



Szerintem:

1.) A cél a 12 kg 20%-os oldat, azaz: 2,4 kg só + 9,6 kg víz. Nekünk 5%-os oldatunk van, tehát ha ebből vesszünk 1 kg-t az 0.05 kg só + 0.95 kg víz.

Namármost, tekintsünk az 5%-os oldatból 1 kg-t. Ebben 0.05 kg só van, azt szeretnénk, hogy 2,4 kg legyen, tehát adjunk hozzá 2,35 kg sót. Ekkor kaptunk 3,35 kg 70,14%-os oldatot, amiben 0.95 kg víz van. Azt szeretnénk, hogy 9,6 kg víz legyen, tehát adjunk hozzá 8,65 kg vizet. Ezzel kaptunk 12 kg 20%-os oldatot.

Tehát 1 kg 5%-os oldathoz 8,65 kg vizet és 2,35 kg sót kell adni.


2.) 15 kg 25%-os oldat esetén van 3,75 kg oldott anyagunk 11,25 kg vízben. Azt szeretnénk, hogy 35%-os legyen, azaz 3,75 kg = 35%. Egy olyan oldatban, amiben a 35%-nak 3,75 kg oldott anyag felel meg, 6,96 kg víz van. Az oldat tömege ekkor 6,96 + 3,75 = 10,71 kg, és mivel nekünk 15 kg oldatunk volt: 15 - 10,71 = 4,29 kg vizet kell elpárologtatni.

2015. okt. 5. 17:02