allo helyzetbol indulo auto sebessege egyenletesen gyorsulva utjanak egy 45 m-es darabjan 3 s alatt Kétszeresére valtozott. Mekkora utat futott be összesen a 45 méteres szakasz végéig? Megoldás 60meter, na de hogyan?

2015. szept. 27. 20:18
 1/2 anonim ***** válasza:
Az átlagsebesség 15 m/s a megadott adatokból ezen 3 s alatt. Ennek a 2/3-a és a 4/3-a pont egymás kétszeres, és átlaguk 3/3, tehát 10 m/s-ról duplázódik 20 m/s-ra. Látszik, hogy a kisebb sebesség elérése is 3 s-ig tartott, ezalatt 10 m/s és 0 m/s átlaga 5 m/s volt, így 5*3=15 métert tett meg ez alatt. 15+45=60 méter.
2015. szept. 28. 23:56
 2/2 anonim ***** válasza:

Szia!


Szép kérdés, de nem annyira bonyolult.


Azt tudjuk, hogy 45m hosszan duplázódik meg a sebessége.(egész pontosan az utolsó 45m-en) Jelölje v1 azt a sebességet, mikor ennek a 45m-es útnak éppen az elejére ér. Jelölje v2 a 45m út után a sebességét.


Ekkor tudjuk, hogy v2=2*v1 mert a feladatban ez szerepel.


Egyenletesen gyorsul jelölje "a" a gyorsulást.


Ekkor felírhatjuk, hogy:


v1=a*t1 (Mikor éppen a 45m szakasz elejére ér


v2=a*(t1+3) mert a feladat megadja, hogy ezt a bizonyos 45m-t 3s alatt tesz meg. Azaz a teljes utat t1+3 alatt tette meg.


helyettesítsünk be ebbe: v2=2*v1


a*(t1+3)=2*a*t1 a-val egyszerűsíthetünk:

(t1+3)=2*t1

t1=3


Azaz éppen annyi mint a második szakaszban a feladatban megadott érték.. :-) Vicces, de ez van.


Akkor tovább:


Használjuk az s=v0*t2+a*t2^2/2 összefüggést, mégpedig úgy, hogy a v0 helyére írjuk be a*t1-et, s helyére meg a 45m-t. Azaz:


45=a*t1*t2+a*t2^2/2


NE FELEJTSD EL, hogy t1 a fentebb kapott 3s, míg a t2 a feladatban megadott 3s.


45=a*9+a*9/2

45=13.5a


a=3.3333333333333 m/s^2



Hát innen már könnyű a dolgunk, mert már csak ki kell számolnunk az EGÉSZ utat, ha a gyorsulása 3.3333333333333 míg az idő t1=3 + t2=3 azaz t=6s


s=a*t^2/2

s=3.3333333333333*36/2

s=3.3333333333333*18

s=60


Szerintem így gondolták a feladatot, nem elég az, hogy VALAMELYIK 45m hosszú szakaszán teszi meg stb, hanem az UTOLSÓ 45m........

2015. szept. 29. 00:21