Egy tolltartóban 8 színes ceruzának van hely. Ebben szeretnénk elhelyezni (sorba rakni) 4 piros,2 kék,1 zöld és 1 sárga ceruzát. Hányféleképpen rakhatjuk sorba a ceruzákat?

Kaptunk hozzá segítséget, azt, hogy ez egy variáció lesz, de hogy tudom ezt levezetni, kiszámolni?

2015. szept. 26. 12:12
 1/2 anonim ***** válasza:

Ismétléses permutáció. Az azonos színű ceruzákat nem tudjuk megkülönböztetni.


8!/(4!*2!*1!*1!) = 40320/(24*2*1*1) = 40320/48= 840

2015. szept. 26. 12:17
 2/2 A kérdező kommentje:
Köszönöm! :)
2015. szept. 26. 12:21