Kombinatorika? Egy dobozban 7 golyó közül 3 piros,2 zöld,1 kék,1 sárga.


Az egyszínűek közt nincs különbség.

Hármat kihúzok találomra visszatevés nélkül.Hány lehetséges színkombinációt kapok(kérdőjel).(Tehát a piros-piros-zöld is egy)Illetve azt már tudom találgatás,leírogatás útján,hogy 11,de a képletet nem tudom rá.Ha mind különböző lenne ,akkor 35,de nem tudom a 24-et(talán 4 faktoriálisa.)mi alapján vonom le.

Ismétléses,ismétlés nélküli,kombináció/permutáció/variáció.



2013. nov. 2. 20:20
 1/5 A kérdező kommentje:
sajnos csak ilyen hülyén engedte feltenni a kérdést(kérdésed rövid,magyarázat hosszú,ne a magyarázatban kérdezz stb)
2013. nov. 2. 20:21
 2/5 anonim ***** válasza:

Lehet h van képlet is de ránézésre 3 felé venném.

3 egyforma lehet 1, mert csak pirosból van ennyi

2 egyforma lehet 2*3, mert kettőből van 2 db ami 3féleképp egészíthető ki a maradék 3féléből

3 különböző lehet 4 alatt a 3 mert 4 szín van

1+2*3+4=11

2013. nov. 2. 21:47
 3/5 anonim ***** válasza:

Érdemes esetszétválasztással gondolkodni:


1. eset: mindhárom egyszínű, ebből összesen 1 van (3 piros).


2. eset: pontosan 2 egyszínű, ekkor a két egyszínű golyót 2-ből választhatjuk ki (pirosból vagy zöldből), ez 2 eset, ehhez még vehetünk a másik három színből még egyet, így 2*3=6 ilyen van.


3. eset: mind különböző, ekkor a 4 színből kell 3-at kiválasztanunk, ez (4 alatt a 3)=4


Ez összesen 1+6+4=11, erre a feladatra egyébként nem hiszem, hogy van átfogó képlet.

2013. nov. 2. 21:52
 4/5 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszokat.

Akkor az a megoldás,hogy kiszámolom ismétlés nélküli kombinációval ,amire kijön a 35(ha mind különbözne),majd levonom a 24-et(ami vagy a 4 faktoriálisa vagy a 3 piros meg a két zöldből jön ki valahogy) akkor arra nem nagyon van valami képlet.tehát,hogy pl 4 számból (1,1,2,3) 3 jegyűek előállítása pl?

még egyszer köszönöm!

2013. nov. 2. 21:59
 5/5 anonim ***** válasza:
Valószínű, hogy lehetne képletesíteni, de ennél egyszerűbb megoldást az se adna. Néha jobb csak meggondolni, hogy mégis mi a helyzet.
2013. nov. 3. 00:20