Ki lehet számolni az alábbi határértéket a L'Hospital szabály használata nélkül?


A (x * cos(x) - sin(x)) / (x^3) hatérértéket igyekszem kiszámolni, mikor x tart a 0-hoz, ami így a 0/0 határozatlan esetet eredményezi. Ez nem is gond, a L'Hospital szabály segítségével elég könnyen megkaptam azt az eredményt, ami a WolframAlpha böngészése után helyesnek is bizonyult. A kérdésem az volna, hogy ki lehet számolni a határértéket ezen szabály igénybevétele nélkül? Sokat próbálkoztam, de sosem jutottam eredményre, mert a számláló fokszáma kisebb, mint a nevezőé, és még a


lim (x -> 0) sin(x)/x = 1 és

cos x = 1 - 2*(sin(x))^2


összefüggések használata után is maradt a nevezőben "gazdátlan" x. Ez a L'Hospital szabály használata után eltűnt, de nagyon furdalja az oldalamat, hogy meg lehet-e oldani anélkül is a feladatot, mivel ezt a megoldást egyáltalán nem tartom elegánsnak.


Köszönöm a válaszokat előre is!



2015. szept. 24. 16:47
 1/2 anonim ***** válasza:

Alkalmazd a tört tagjaira a Taylor-formulát. Itt én használom az ordó szimbólumot. (Persze lehet, hogy ez sem lesz elegáns.)

x * cos(x)=x-x^3/2+O(x^5); sin(x)=x-x^3/6-O(x^5)

x^3=x^3+O(x^5).


(x * cos(x) - sin(x)) / (x^3)=(x-x^3/2+O(x^5)-x+x^3/6+O(x^5))/(x^3+O(x^5))=(-x^3/3+O(x^5))/(x^3+O(x^5))-->-1/3.


Gondolkozom mit lehet még csinálni, szombat estig vissza jelzek még. Üdv.: Sz. Gy.

2015. szept. 24. 22:30
 2/2 A kérdező kommentje:
Szia, ez végülis elég szép abból a szempontból, hogy nevezetes összefüggéseket használ, viszont kissé azért kellemetlen nekem, mert nem tanultam sem a Taylor-formulát, sem a ordó jelölést (11.-es analízis Erdélyben, nem ismerem az anyaországi rendszert, de itt nem tanítják), szóval nem volt, ahogy rájöjjek erre esetleg felmérő alatt. Mindenesetre köszönöm a választ, megnyugtató önmagában a tudat, hogy L'H. nélkül is megoldható!
2015. szept. 25. 19:57