Határozzuk meg a 101 és az 501 közé eső olyan természetes számok összegét, amelyek


a; oszthatók 2-vel

b; oszthatók 3-mal

c; oszthatók 5-tel

d; 12-vel osztva 7-et adnak maradékul



2015. szept. 12. 15:59
 1/2 anonim ***** válasza:

a)

Az első ilyen szám az a1=102 az utolsó an=500, d=2

an=a1+(n-1)*d

500=102+(n-1)*2 amiből n=200 (persze ezt ki is lehet logikázni)

S200= (102+500)/2 * 200=....

b)

Az első ilyen szám az a1=102 az utolsó an=498 (én úgy értelmezem, hogy a 101 és az 501 nem tartozik bele, mert csak köüztük lévő számokból lehet választani), d=3

an=a1+(n-1)*d

498=102+(n-1)*3 amiből n=133 (persze ezt ki is lehet logikázni)

S133= (102+498)/2 * 133=....

c)

Az első ilyen szám az a1=105 az utolsó an=500, d=5

an=a1+(n-1)*d

500=105+(n-1)*5 amiből n=80 (persze ezt ki is lehet logikázni)

S80= (105+500)/2 * 80=....

d)

2015. szept. 12. 16:58
 2/2 A kérdező kommentje:
Nagyon szépen köszönöm ! *-----*
2015. szept. 13. 09:09