meg lehet oldani integrálással xD De másképp kéne bebizonyítani, hogy nincs megoldása..2015. szept. 6. 18:58
1/2 anonim válasza:
Értelemszerűen páratlan+páratlan=/= páratlan, tehát a 2 mindenképp ott van valahol.
Kezdjük a legegyszerűbbel: ha z=2:
x^2+y^3=16
Itt x lehetséges értékei: 2;3, egyik sem megoldás.
Ha y=2:
x^2+8=z^4 /-x^2
8=z^4-x^2 /azonosság miatt
8=(z^2+x)(z^2-x)
A 8-at a következő módokon tudjuk felírni 2 szám szorzatára:
1*8
2*4
Így fel tudunk írni két egyenletrendszert:
z^2+x=8 }
z^2-x=1 }
és
z^2+x=4 }
z^2-x=2 }
Egyiknek sincs egész megoldása.
Ha x=2:
4+y^3=z^4 /4
y^3=z^4-4 /azonosságból
y^3=(z^2+2)(z^2-2)
y^3 egyféleképpen írható fel két egész szám szorzataként:
1*y^3, így az egyenletrendszer:
y^3=z^2+2 }
1=z^2-2 }
Már a második egyenletre gyök(3)=z-t kapunk, ami nem sűrűn jó nekünk.
Tehát nem lehet megoldani a pozitív prímszámok körében az egyenletet.
2/2 anonim válasza:
1 dologban tévedtem; y*y^2-re is fel lehet bontani, de arra is belátható, hogy nem lehet.