meg lehet oldani integrálással xD De másképp kéne bebizonyítani, hogy nincs megoldása..

2015. szept. 6. 18:58
 1/2 anonim ***** válasza:

Értelemszerűen páratlan+páratlan=/= páratlan, tehát a 2 mindenképp ott van valahol.


Kezdjük a legegyszerűbbel: ha z=2:


x^2+y^3=16


Itt x lehetséges értékei: 2;3, egyik sem megoldás.


Ha y=2:


x^2+8=z^4 /-x^2


8=z^4-x^2 /azonosság miatt


8=(z^2+x)(z^2-x)


A 8-at a következő módokon tudjuk felírni 2 szám szorzatára:


1*8

2*4


Így fel tudunk írni két egyenletrendszert:


z^2+x=8 }

z^2-x=1 }


és


z^2+x=4 }

z^2-x=2 }


Egyiknek sincs egész megoldása.


Ha x=2:


4+y^3=z^4 /4


y^3=z^4-4 /azonosságból


y^3=(z^2+2)(z^2-2)


y^3 egyféleképpen írható fel két egész szám szorzataként:


1*y^3, így az egyenletrendszer:


y^3=z^2+2 }

1=z^2-2 }


Már a második egyenletre gyök(3)=z-t kapunk, ami nem sűrűn jó nekünk.


Tehát nem lehet megoldani a pozitív prímszámok körében az egyenletet.

2015. szept. 6. 19:19
 2/2 anonim ***** válasza:
1 dologban tévedtem; y*y^2-re is fel lehet bontani, de arra is belátható, hogy nem lehet.
2015. szept. 6. 20:37