12.-es vagyok és a matektanárom mondott egy feladatot, ami a születésnappal kapcsolatos: (nap3+5) 4+hónap+nap-20. A számot megkellett mondani neki és ő megmondta, hogy mikor születtünk. Esetleg valaki tudja, hogy hogyan lehet ezt kiszámolni?

2015. szept. 6. 18:14
 1/2 anonim ***** válasza:

Szia.

Legyen nap=x, hónap=y , a kifejezés értéke E.

E=(3x+5)4+y+x-20=12x+20+y+x-20=13x+y

tehát E=13x+y => 13x=E-y => E-y osztható 13-mal, mert x, y, E természetes számok.

Mivel tudjuk hogy y értéke 1 és 12 között lehet, mert hónap száma => ha ismert az E , akkor CSAK EGYETLEN y ÉRTÉKRE LESZ OSZTHATÓ E-y kifejezés 13-MAL , hiszen az osztási maradékok 0-tól 12 ig mehetnek.

vagyis a tanárod megnézte hogy melyik y értékre osztható E-y 13-mal, és utánna a fenti egyenletből kiszámolta az x-et.

2015. szept. 6. 19:48
 2/2 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen! Így már érthető.
2015. szept. 6. 21:04