Tudna segíteni valaki az egyenlet megoldásában?


Itt van egy minta példa hogyan szeretném megoldani:

X2(négyzeten)-21X-46=0

(X-10,5)2(négyzeten)-156,26=0


És a feladat:

3X2(négyzeten)-7X-6=0


NAGYON MEGKÖSZÖNNÉM A SEGÍTSÉGET! :)



2015. szept. 4. 12:19
 1/6 2xSü ***** válasza:

A hatványozáshoz használd a ^ jelet legközelebb. Pl.:az x²-et így írd: x^2.


Gondolom itt akkor erről van szó:

x^2 - 21x - 46 = 0

(x-10,5)^2 - 156,26 = 0

3x^2 - 7x - 6 = 0


És hol akadtál el? A másodiknál csak el kell végezni a négyzetreemelést az (a-b)² = a² - 2ab + b² azonosságot felhasználva. A többinél meg egyszerűen csak be kell helyettesíteni a másodfokú egyenlet megoldóképletébe.

2015. szept. 4. 12:30
 2/6 A kérdező kommentje:

Köszönöm, kicsit összezavarodtam a 3X^2-7x-6=0

hogyan kell négyzetre emelni?

2015. szept. 4. 12:44
 3/6 2xSü ***** válasza:

> Köszönöm, kicsit összezavarodtam a 3X^2-7x-6=0

> hogyan kell négyzetre emelni?


Ezzel nem kell csinálni semmit. Ez eleve ax² + bx + c formában van:

a = 3

b = -7

c = -6

Ezeket kell behelyettesíteni a másodfokú egyenlet megoldóképletébe.


Az (x-10,5)^2 - 156,26 = 0 esetén kell az (x-10,5)² részt kifejteni az (a-b)² = a² - 2ab + b² összefüggést használva, azaz (x-10,5)² = x² - 2*10,5*x + 10,5² = x² - 21x + 110,25, majd ezt visszaírni: (x-10,5)² - 156,26 = x² - 21x + 110,25 - 156,26 = x² - 21x - 46,01

Innen ez is egy sima ax² + bx + c = 0 alakú egyenlet, ami esetén csak be kell helyettesíteni a másodfokú egyenlet megoldóképletébe.

2015. szept. 4. 12:53
 4/6 anonim ***** válasza:

A másodiknál sokkal egyszerűbb, hogyha nem bontod ki, hanem átviszed a túloldalra a számot:


(x-10,5)^2=156,26, aztán gyököt vonsz:


|x-10,5|=12,504


Ennek akkor van megoldása, hogyha


vagy x-10,5=12,504, tehát x=23,004,

vagy x-10,5=-12,504, tehát x=-2,004.


A másik kettőnél is lehet úgy, hogy ilyen alakúra hozod, vagy a megoldóképlettel (megoldóképlettel egyszerűbb, hogyha "általános" alakú a másodfokú egyenlet).

2015. szept. 4. 13:25
 5/6 A kérdező kommentje:

Köszönöm segítséget de én ezt a feladatot szeretném megoldani!

3X^2-7X-6=0

2015. szept. 4. 14:53
 6/6 tatyesz ***** válasza:

Eddigi válaszolók: nyílvánvaló, hogy nem megoldóképlettel akarja megoldani, hanem teljes négyzetté alakítással.


Kérdező:


3x²-7x-6=0


Először emelj ki 3-at az első két tagból:


3(x² - 7/3x) - 6 = 0


A zárójeles részt alakítsd teljes négyzetté:


3[(x-7/6)² - (7/6)²] - 6 = 0


Bontsd fel a szögletes zárójelet:


3(x-7/6)² - 3·49/36 - 6 = 0


3(x-7/6)² - 49/12 - 72/12 = 0


3(x-7/6)² - 121/12 = 0 /:3


(x-7/6)² - 121/36 = 0 /+121/36


(x-7/6)² = 121/36 /gyök


x-7/6 = ±11/6


x1=18/6=3


x2=-4/6=-2/3

2015. szept. 5. 12:58