Feladat: P(2;-3) m=-1/3

Számold ki a P ponra illeszkedő,m iránytangensű egyenes egyenletét,és ábrázold!

Kiszámoltam:

m=-A/B azaz -1/3 -1=A 3=B ebből n=1;3 majd x+3y=-7

Na de,ezt hogyan tudom ábrázolni?



2015. szept. 3. 21:42
 1/2 anonim ***** válasza:

Kicsit zavaróan írtad fel, így elsőre nem értettem.


Tehát A=1 és B=3, így az egyenes egyenlete:


x+3y=-7


Eddig tökéletes.


Ábrázolás: két lehetőség van:


1. Általános iskolás módszer: y-ra rendezzük:


y=(-x/3)-(7/3)


Ezt már tudjuk ábrázolni úgy, hogy tudjuk, hogy az egyenes képe az y tengelyt -7/3-nál metszi, meredeksége -1/3, tehát 3-at kell lépni jobbra és 1-et le. Az így kapott két pontot összekötjük, kész az ábrázolás.


2. Az egyenest sikerült definiálni síkkoordináta-geometriában: azon pontok halmaza a síkkoordináta-rendszerben, amelyek kielégítik az ax+by=c egyenletet, ahol a;b és c valós számok, és ha a=0, akkor b=/=0 és fordítva.


Ezek alapján olyan x-et és y-t kell keresni, hogy az egyenlet igaz legyen.


Ha x=0, akkor 3y=-7, erre y=-7/3, tehát az egyik pont: (0;-7/3)

Ha y=0, akkor x=-7, ezzel a másik pont: (-7;0)


Két pont egyértelműen meghatároz egy egyenest, tehát a két pontot összekötve megkapjuk az egyenes képét.


Persze x-nek és y-nak bármit választhatunk; például, ha x=5:


5+3y=-7, erre 3y=-12, így y=-4, tehát a pont: (5;-4) (ezt könnyebb ábrázolni, mivel egészek a koordináták).


Ha van még kérdésed, akkor tedd fel bátran!

2015. szept. 3. 22:05
 2/2 A kérdező kommentje:
Köszönöm,sikerült :)
2015. szept. 3. 22:25